Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Akıllı ürünler ve sivri akıllı satıcılar
13 Nisan 2016 Çarşamba, 07:22
Akıllı telefonlar.
Akıllı binalar.
Akıllı statlar.
Akıllı kentler…
Vallaha gına geldi…
Önceleri pek aldırmıyor ve hatta kulağıma da hoş geliyordu şu “akıllı” kavramı. 
Ama şu sıralar bu  “akıllı” meselesi ciddi ciddi takıntım oldu. 
Son yıllarda üretim ve pazarlama dünyasının insanoğluna sunduğu her ürünün ya da hizmetin önüne “akıllı” sözünü eklemesine fena halde huylanmaya başladım. Yenilik, değişim, icat etmek ve farklılık yaratmak elbette çok önemli ve bu bilimin, teknolojinin doğasında olan bir şey. 
Ama ne olur,  gelin bu akıllılık konusunu tadında bırakalım.  
Geçen gün Tv kanalının birinde ürün tanıtımı yapılıyor. Sunucu gözlerine pörtleterek önüne sıraladığı merhem kutularının romatizmal hastalıkları mucizevî bir şekilde yok ettiğini anlatıyor.  Adamın her cümleyi “Akıllı Jel” deyimi ile başlayıp onunla bitirmesi inanın beni neredeyse yarım akıllı yaptı.  
Konu sadece ekranlarla sınırlı değil elbette bu “akıllı ürün”  furyası çarşı pazarda da dillere düşmüş halde.
Semt pazarındaki satıcı da sattığı ürünün önüne “akıllı” ibaresini ekleyerek bağırıyor artık;
“Akıllı domateeeezzzzzzz bunlar!”
“Akıllı sutyene geeeeelllll!”
“Palamutun akıllısı burdaaaaaa!!!” 
Tabii ki yaklaşıp soruyorum pazarcıya;
“Kardeş bu palamutun nesi akıllı?”
Dersine iyi çalışmış satıcı yapıştırıyor yanıtı; 
“Abi bunlar balık hafızası taşıyor ya, ben ondan bağırıyorum ‘akıllı’ diye, inan başka niyetim yok…”
Bu cevap beni pek tatmin etmedi elbette. Yoksa pazarcı esnafım da benim gibi her herzenin önüne “akıllı” sözünün koyulmasıyla maytap mı geçiyordu yoksa?

Üç kişiye bir araba düşünce

Türkiye İstatistik Kurumu  (TÜİK)verilerine göre Bursa’da her üç kişiden birinin arabası varmış. 
Güzel Allahım, arabası olmayan diğer 2 kişiyi de en kısa zaman da araç sahibi etmesi duamla ben geleyim TÜİK’in başka bir verisine…  Ocak 2016’da Bursa’daki araç sayısına 3 bin 205 araç daha eklenmiş. 
Yani Bursa’da her ay trafiğe çıkan araç sayısına 3 binin üzerinde yeni araç daha ekleniyor. 
Ben şimdi sizlere mevcut altyapı,  otoparklar vs, bu yükü nereye kadar kaldırır konusuna çekmeyip sözümü, bu yeni araçları, bu şehrin yollarında kullanmaya çalışacak yeni sürücülere söyleyeceğim.
Kardeşlerim, arabanız hayırlı olsun ve de güle güle kullanın. Ama bundan böyle arabalı hayat sinirlerinizi bozan konuları daha da çoğaltacaktır. Bu nedenle, sabırlı olmaya bundan böyle daha çok ihtiyacınız olacak. Hadi keyifli ve neşeli sürüşler efendim…

ZAMAN TÜNELİ 13 NİSAN 1923

Futbol Heyeti Müttehidesi (Futbol Federasyonu) kuruldu.Yorum: Cumhuriyet’in kuruluşu ile yaşıt olan Futbol Federasyonu uzun zaman Türk Milli Futbol Takımı’nı yokluk nedeniyle dünya kupalarına götürememişti. Oysa şimdi mali yapısı, değme holdinglerden daha güçlü olan bir federasyon var. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------