Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Arabaların tarihine kısa bir yolculuk
27 Mart 2016 Pazar, 07:57
Bu pazar sizler için arabaların tarihi konusunda yapılan bir araştırmada ilginç bulduğum bazı konuları cımbızladım.  
İnsanlığın ayağını yerden kesen bu şahane icadın ilk tasarımlarını harman makinelerine benzettiğimi ifade ederek başlayayım söze. 
Örneğin tarihe geçen ilk arabalı trafik kazası nasıl olmuş biliyor musunuz?
İrlandalı Mary Ward 1869 yılında eşi ve buharlı otomobili icat eden kuzenleri ile seyahat ederken araçtan düşüyor ve tekerleklerin altında kalarak hayatını kaybediyor. Trafik kazaları tarihinin ilk talihsiz yolcusuna rahmetler dileyerek arabalı muhabbete devam edelim efendim. 

1890’larda arabalar o kadar hantal ve bir o kadar da ağır yol alırlarmış ki,  New York Polis Departmanı aşırı hız yapan araba kullanıcılarını bisikletle takip edermiş.  

 Bugün sürücülerin trafikte en çok ceza yediği kalemlerin başında gelen aşırı hız cezası ise ilk kez resmen 1902’de kesilmiş.  

Sonraki yıllarda araba teknolojileri hızla gelişmeye başlamış ve arabalarda ilk hız göstergeleri 1922’de kullanılmaya başlanmış. Haliyle bu tarihten sonra da “senin araban kaç basıyor?”  muhabbeti sürücüler arasında çokça sorulan sorular arasına girmiş. 

Bugün sayısız göstergeler ve dijital ekranlarla donatılarak adeta pilot kabini haline getirilen arabaların şoför mahalline radyolar ilk kez 1929’da monte edilmiş. Araba için en uygun ve keyifli bu aygıtın modası hiç geçmez umarım.

Sağa sola dönme işareti verme gereğinden çok,  park edilmesi sakıncalı yere bıraktığımızda 4’lüsünü de yakarak “hemen gelcem” mesajı verdiğimiz sinyal lambaları ise ilk olarak 1938 yılında kullanılmaya başlanmış.  İyi pazarlar güzel seyirler sayın okurlar. 

Bu haftanın içinden geçen rakamlar

355:  Bursa’da vatandaşın şikâyet konuları başında gelen ve yenilenmesi beklenen halk otobüsü sayısı.

80 km: Mudanya Yolu üzerinde kamyona tutunarak, patenle yol alan iki gencin yaptığı hız sınırı.

1: Timsah Arena’yı korumakla görevli olan bekçi sayısı. 

50 cm: Uludağ’da kış aylarında sıkıntı yaratan kar yağışının Mart sonunda eriştiği yükseklik miktarı. 

1,5 milyon TL:  Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve Görükle’nin İzmir Yolu’yla bağlantısını sağlayan Anafartalar Bulvarı’nın maliyet fiyatı. 70 km:  Acemler Kavşağı yakınlarında aniden yola fırlayan atın  sürücülere zor anlar yaşattığı koşusundaki eriştiği hız miktarı.

TEBESSÜM PAZARI

Simitçi esnafım kendine “Abi kredi kartı geçerli mi?” diye takılanlardan bıkmış olacak ki bakın nasıl bir çözüm bulmuş.Cepte nakdiniz yoksa aç kaldınız vesselam. Bu işletmede kredi kartı geçmiyor da! 

-----------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------