Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bayram sonrası alışverişin süper avantajları!
11 Temmuz 2016 Pazartesi, 07:11
Bu bayram tatilinin son günü, bizim gazetenin karşısındaki As Outlet’e gittim.  
Gayem, mevcut tişört ve penyelerimin Survivor yarışmacılarının lime lime olmuş giysilerine dönüşmeden yenilemekti. 
Bayram öncesi alışveriş bombardımanından yorgun düşen AVM, haliyle bu kez ıssızları oynuyordu.
Sıra sıra dizilmiş mağazalarda ortalıkta gezinen müşteri sayısı inanın, tezgahtar mevcudundan çok daha azdı.
‘O gün hayatımın en huzurlu alışverişin yaptım’ desem billahi yalan olmaz. 
Ve ben şimdi buradan sizlere şiddetle öneriyorum;
Keyifli, huzurlu ve de ekonomik alışverişler için en doğru zaman bayramın hemen sonraki günleridir. 
Nedenlerini sıralıyayım efendim; 
Bir kere bu günlerde yaptığınız alışverişler sırasında ticaret erbaplarının dilinden düşürmediği “müşteri kraldır” söylemini bizzat yaşadığınızı fark ediyorsunuz. 
Hele yaptığınız  alışverişin hacmi 3 haneli rakamlarda seyretme mesajı vermişseniz, görevlilerin  size dizi yıldızı muamelesi yapması dahi söz konusu olabilir. 
Diğer bir güzellik ise soyunma kabini önlerinde sıra bekleme derdi yok! Dilediğinize girip, aynalar karşısında dilediğiniz kadar kıyafet denemesi  yapabilirsiniz. 
Böylesi günlerde kabinler inanılmaz ıssız ve huzurlu oluyor. Ben içeride kırmızılı penyemi şarkılar mırıldanarak denerken dışarıda bekleyen reyon görevlisinin de nakarat bölümlerine eşlik ettiğini dahi  itiraf edebilirim. 
Ve bunlar yetmiyor, sıra geliyor mükemmel bir finale.
Ürünler kucağınızda kasaya geldiğinizde buranın da en az Topçular-Eskihisar vapur iskelesi kadar tenha olduğuna tanık oluyorsunuz. 
Önünüzde ne 3 liralık çorabı bile kredi kartından geçiren sorunlu bir müşteri var ne de yüzünüze robotumsu ifadelere bakan bir kasiyer var. 
Bu kez manzaramda hem  kuyruktan eser olmayan  bir ödeme bankosu ve onun başında da yüzünde güller açan bir görevli var. Zannedersiniz kasaya müşteri değil de  yolunu aylardır beklediğimiz, çatır çatır döviz bırakan Rus turist gelmiş... 

Kır düğünü out kumsal düğünü in


Kır düğünlerini pek tutmuştuk ama son zamanların düğün mekanı olarak plajlar ve kumsallar tercih edilmeye başlandı.
Bakar mısınız, Brezilyalı top model Ana Beatriz Barros düğününü Yunanistan’ın  Mikonos Adası’ndaki bir kumsalda yapmış. Habere göre birçok şöhretin katıldığı düğün pek eğlenceli ve gösterişli olmuş.Ben buradan çiftlere mutluluk dileklerimi iletirken, bu arada  minik bir kaygımı da dile getireyim.
Korkuyorum ki bundan böyle evlenecek çiftler ya da dünür adayları arasında düğün yeri seçimi için tartışmalara yeni birisi eklenmez “Düğünü kırda mı, kumsalda mı yapalım?” diye...

ZAMAN TÜNELİ


11 TEMMUZ 1929

Of ve Sürmene çevresinde sel ve heyelan felaketi; 700 kişi boğuldu.Yorum:  Geçen 87 yıl  içinde bölgede yaşanan can kaybı gerçekten korkunç boyutta. Bir başka korkunç olan şey ise,  bunca yıldır sel baskınına maruz kalan ve heyelan riski taşıyan bölgeler için ciddi bir önlemin alınmamasıdır.  

***


YASADIŞI AÇIK TÜTÜN SATIŞLARI DEVLETE YILDA 5 MİLYAR LİRALIK VERGİ KAYBI YAŞATIYOR.