Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa Kitap Fuarı başlarken keşkelerim…
18 Mart 2016 Cuma, 07:14
14. Bursa Kitap Fuarı yarın başlıyor!
Bu sene 300 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşecek olan fuar, söyleşi, panel ve çocuk etkinlikleri gibi 80 kültür aktivitesine ev sahipliği yapacak. Dokuz gün sürecek etkinliklerde Bursalı kitap dostları Türkiye’nin çok değerli yazarlarıyla buluşacak. 
Bursa’da her geçen sene daha büyük bir ilgiyle kucaklanan kitap fuarına bu defa da on binlerin akın edeceğine şüphem yok.  
Ancak içimden geldi,  bu güzel temennime affınıza sığınarak bazı keşkeler eklemeden edemeyeceğim; 
Keşke,  hafta sonunda mangal partileri için anında organize kahve milletimin insanları da bu fuar için de organize olsa.
Keşke, altın günlerine katılımı aksatmayan kadınlarımız da gün bitimi sonrasında topluca fuar gezisi yapsa. 
Keşke, kuytu köşelerde korsan kitap basıp satan emek düşmanları da fuara uğrayıp kimlerin alın terini çaldıklarını görse.
Keşke, hapishanelerimizdeki iyi halli kader mahkûmlarına da fuar gezisi yaptırılsa…
Keşke düğün, sünnet ve asker uğurlama konvoylarının yolu da bu fuara düşse.
Keşke, hayatında okuduğu son kitap ‘Sürücü Kursu Kitabı’  olan kardeşlerimiz de bu fuara gidip başka kitapların varlığından da haberi olsa.
Keşke, hafta sonu ve içini sadece futbol ve hakem hatalarıyla dolduran taraftarın gündeminde de Bursa Kitap Fuarı olsa…
Keşke Bursa’daki sayısız hemşeri dernekleri üyelerini bu fuara götürmek için turlar düzenlese.
Keşke sosyal medya ağlarında çiçek –böcek paylaşımı yapan muhterem kardeşlerim iletilerine bu fuarın duyurusunu da eklese.
Keşke birbirine aşkını ilan eden yeni sevgililerin buluşma yerlerinden biri de bu fuar olsa.

Cumadan cumaya teleferik keyfi


 Ve sonunda beklenen müjde geldi. 
Bursa’nın simgelerinden biri olan ve Uludağ’a yeni, hızlı ve çağdaş bir ulaşım aracı teleferiğe artık dar gelirli vatandaşlar da binebilecek. 
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve dünyanın en uzun aktarmasız hatlarından biri olan teleferikte ‘halk günü’ uygulaması başlıyor. 
Normalde 35 TL olan oteller bölgesine gidiş dönüş tarifesi cuma günleri 20 TL olacak.
Nasıl güzel bir uygulama değil mi?
Ben şahsen Bursa’da, hatta Teleferik Mahallesi’nde ikamet edip de bu keyfi yaşamadan o dünyaya göç edenleri bilen biri olarak bu müjdeyi çok önemsiyorum. 
Sadece cuma günleri olsa da Bursa ovasından Uludağ’ın eteklerine bir kuş gibi süzülmenin tadını herkes çıkarmalı düşüncesiyle indirimi gerçekleştirenlere teşekkürler ediyorum.

ZAMAN TÜNELİ


18 MART 1915
Çanakkale kıyılarına çıkartma yapan müttefik ordularına karşı Mustafa Kemal komutasındaki Osmanlı direnişi zaferle sonuçlandı.
Yorum:  Bugün, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi omuz omuza vererek kazandığı bu muhteşem zaferden alacağımız o kadar çok ders  var ki…

***