Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
‘Buyurun’ çekmeyen köfteciler aranıyor!
28 Kasım 2015 Cumartesi, 08:41
Pideli köfteyi sever misiniz?
Severseniz bilirsiniz. 
Bu muazzam lezzetin en kralı, 1.400 yılında kurulan ve Osmanlı Devleti’nin ilk çarşılarından olan Kayıhan Çarşısı’nda sunulur. 
Şimdilerde adı Kayhan Çarşısı olarak anılan mekâna yolu düşenlerin, başına hep gelmiştir. 
 Kişi ne kadar tok olursa olsun pideli Köftenin davetkâr kokusuna asla dayanamaz ve kendini, üzerinde tereyağı cozurdayan bir ziyafetin tam içinde bulur.  
Buraya kadar her şey ne kadar yolunda değil mi? Ama sözünü ettiğim hizmetin sunumunda yolunda gitmeyen bir şey var ki,  akıllara zarar!
 Kayhan Çarşısı’ndan ister yolcu, ister müşteri olarak geçerken adımbaşı yolunuza çıkan garsonların; “Buyruuuuunnn, pideli köftenin en iyisi bizdeeee”  şeklinde ünlemeleri tüm iştahınızı anında kaçırabilir. 
Hatta sokakta çınlayan bu davet naraları bazen o kadar çekilmez bir hal alır ki bu ortamdan bir an önce uzaklaşmak için adımlarınızı hızlandırmanız bile söz konusu olur. 
Geçenlerde bizim Erdal Abi’imizin köşesine, okuyuculardan da konu hakkında şikâyetler de gelmişti.  Çarşı esnafının bu  ‘müşteri kapma’ savaşı gerçekten sevimsiz bir komediye dönüşmüş.  Bu davet işkencesi öyle bir hal almış ki garsonlarımız müşterilerine,  masaya çiçek, ekstra içecekler ve benzeri vaatleri ile siyasilerimize bile taş çıkartır boyuta erişmiş. 
Siz de eğer bir gün Kayhan Çarşısı’nda pideli köfte keyfinizi daha nezih ve şamatasız bir şekilde icra etmek için “buyurun” çekmeyen bir köfteci aramaya kalksanız inanın aç kalırsınız…

Bizimkilerin ufak tefek taşları

“Otoyola İstanbul-İzmir Otoyolu adı verilmiş.
Hâlbuki otoyolun güzergâh anlamında Orhangazi’nin Yalova sınırından başlayıp Mustafakemalpaşa- İzmir sınırına değin güzergâh anlamında en fazla kullanıldığı il Bursa’dır.”
Ersel Peker 

“Öyle ki; İstanbul ve Ankara ile birlikte 2’şer bakan çıkaran il olarak, en güçlü 3 ilden biri oldu.
Bursa; Önceki gün bakanlık devir teslimlerinde adeta Ankara’ya aktı.”
Okan Tuna

“Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu’nun yönetimi ve Fahrettin Beşli’nin genel sekreterliğindeki ‘Yörük Türkmenleri’ heyeti, savaşı ve endişeyi yaşadılar.”
Serkan İnceoğlu 

“Küresel anlamda para musluklarının açılmasını sağlayan en büyük olaylar, savaşlar ve benzeri olaylar olmuştur. Bunu en iyi anlatacak olan da istatistikler…”
Erdal ÇatalkayaATASÖZLERİ/GÜNCEL

Bakarsan bağ bakmasan Bayır Bucak olur.
Bıçak yarası geçer düşen uçağın yarası geçmez.
Dağ dağa kavuşmaz ama  ‘drone’ kız yurduna kavuşur. 
Garip kuşun yuvasını Allah emeklininkini TOKİ yapar.
Haberi çocuktan al, gazeteciler tutuklanıyor. 
Komşu komşunun güvenli bölgesine muhtaçtır.
Dere geçerken at, Ege geçilirken bot değiştirilmez

---------------------------