Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
En son ne zaman koştunuz?
16 Kasım 2015 Pazartesi, 07:15
Dün Avrupa’nın en iyi 11. dünyanın ise 22. maratonu arasında yer alan Vodafone İstanbul Maratonu koşuldu. 
Beni bu muazzam organizasyonda dünyanın en önemli atletlerinin start almasından öteye on binlerin katıldığı halk koşusu daha çok ilgilendirdi.  
Diğer yandan ise bu yıl kadın şiddetine karşı duyarlılık sağlamak için gerçekleştirilen İstanbul Maratonu’nda temanın  “Kadına şiddete dur de” olması da dikkat çekiciydi. 

Ben gün içinde bu çok önemli etkinliği spor kanallarında canlı canlı izlerken bir yandan da koşmanın, yürümenin, sporun,  kısacası hareket etmenin insan sağlığı için ne kadar büyük bir önem taşıdığına dikkat çeken konuşmacıları da ilgiyle dinledim. 
Biliyorum şu anda siz de benim gibi oturduğunuz yerde, hareket etmenin faydasına olan inancı taşıyorsunuz ama büyük bir çoğunluğunuz en son ne zaman koştuğunu bir türlü hatırlamıyorsunuz.
Ama bakın ben son koşumu hatırladım bile.
Geçenlerde, site girişinde, bir duvarın dibinde unutulan, sahipsiz sırt çantasının yanından, 40 metreyi 15 saniyede koşarak uzaklaşmıştım. 
Biliyorum benzeri koşuları sizler de yapmışsınızdır.
Bir alışveriş merkezinde duyduğunuz anonsla indirim reyonuna amansız bir depar atmışsınızdır.
Ya da işe gitmek için bineceğiniz metroda ayakta kalmamak diğer yolcuları ekarte ederek yaptığınız, süper koşu mudur son koşunuz? 
Ama ben bu fırsatçı koşuları demek istemiyorum sevgili okurlar.
Yaşınıza uygun bir tempo ile uygun bir kıyafet ve yine uygun bir ortamda, bedeninize güç katacak, nefesinizi açacak, kendinizi zinde hissettirecek bir koşuyu en son ne zaman yaptınız?

***

Biz Facebook’ta da sizinleyiz!

Bugün Türkiye’de internet kullanıcılarının sayısı 45 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Facebook verilerine göre ise Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 88 kadarı Facebook’ta.
Yani diğer bir deyimle bu dev sosyal ağın Türkiye’deki günlük aktif kullanıcı sayısı ise şimdilik 26 milyon civarında. 
Rakamlar ne kadar etkileyici değil mi?
Tam da bu bağlamda dünyada, ülkemizde ve kentimizde olup biteni dakika dakika takibe alan deneyimli bir ekibimiz Bursa Hâkimiyet Facebook sayfasından takipçilerine haber ve bilgi servisi yapıyor.  Bu hizmetimiz çok kısa sürede karşılık bularak şu anda 30 bin takipçi sayısına ulaştı. Bize bu mecrada da sahip çıktığınız ve ilgi gösterdiğiniz için teşekkürlerimizi sunarız. Bizi izlemeye devam edin.

***

ZAMAN TÜNELİ

16 KASIM 1967
Merkezi ABD’de bulunan Uluslararası Şiir Forumu, Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı yaşayan en büyük Türk şairi seçti. 
Yorum: Yorumu Dağlarca’nın bir dörtlüğüne bırakıyorum;
“Çıkamaz çocukluğundan dışarı
Kimse
Bundandır inanmamamız
Kocaman bombalara.”

***