Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
EURO 2016 başlarken aile saadeti…
10 Haziran 2016 Cuma, 06:36
Ve milyonlarca futbolseverin heyecanla beklediği o turnuva bugün Fransa’da başlıyor. 
Yani bugünden itibaren yurdum hanelerinde tam 1 ay boyunca dolu dolu futbol heyecanı yaşanacak. Hele bu kez milli takımımızın da bu şölenin içinde yer alması, bizim için bu organizasyonu daha da  anlamlı kılacak. 
Ve bu bağlamda şahsım 12 Dünya, 11 Avrupa kupası heyecanına tanık olma tecrübesiyle buradan kadınlarımız başta olmak üzere aile bireylerine bazı önerilerim olacak. 
İnanın ben bunu oradakini buraya koymak için değil,  aile saadetinin futbol yüzünden ofsayta düşmemesi için yazıyorum. Bu girizgâhtan sonra şimdi de geleyim  EURO 2016 uyarılarıma;
Maçlar sırasında, hatta turnuva boyunca uzaktan kumanda aletine dokunmamaya özen gösterin. Elin UK’ya çarpması bile zinhar tehlikeli hareket kapsamına girebilir.
Maç esnasında Tv önünden asla,  pozisyonları perdeleyecek şekilde geçiş yapmayın. Bu geçiş kaçınılmazsa oyunun durduğu anları kollayınız.
Eşinizin maça odaklandığı sırada asla elektrikli süpürge, çırpıcı gibi çok ses çıkaran ev gereçlerini çalıştırmayınız.
Maça odaklanmış bir beye asla ‘perdeyi tak, contayı değiştir’ şeklindeki basit ev işlerini yapmasını asla teklif etmeyin.
Turnuva süresi boyunca kayınvalide, kayınpeder ve diğer hısım, akrabayı özellikle yatılı olarak davet etmekten imtina ediniz.
Kritik ve beğenilmeyen pozisyonlar sırasında izleyiciden  hiç duymadığınız küfürler işitirseniz, ona sadece sarı kart göstererek tepki veriniz.
“İftarı dışarıda açma, yaz tatili planı yapma, mobilyaları değiştirme” gibi masraf gerektiren teklifleriniz için doğru zamanı kollayın. Zira bu zamanın en doğrusu Türkiye’nin kazandığı maçlar sonrasıdır.

İbrahim D’nin düşündüren deneyi?


İbrahim D. İnegöllü 7 yaşında bir çocuk.
O’ bakkallarda hala lolitop gibi satılan mantar tabancası, çatapat ve kızkaçıran gibi adlandırılan patlayıcı kurbanı.
Çocukluğumuzda biz de pek severdik bu tehlikeli oyuncakları. Eminim ki bununla ilgili hepimizin hüsranla biten bir anısı vardır. 
Ama minik İbrahim’in başına gelen hepsinden vahim…
O’ işi büyütmüş bu patlayıcılardan meydana getirdiği karışımı patlatıvermiş. 
Sonuç fotoğrafta gördüğünüz gibi.İbrahim D adeta ölümden dönmüş.
Bu ilk değil elbette. Benzeri haberleri duymaktan bıktık. 
Ne olur artık kökten yasak edin, ürettirmeyin, sattırmayın şu patlayıcıları. 
Sokakta patlayan bombaları engelleyemiyoruz ya, hiç değil bunu engelleyelim. 
Ne olur artık yakmayalım İbrahim D’lerin canlarını! 


ZAMAN TÜNELİ


10 HAZİRAN 1942
Naziler Çekoslavakya’nın Lidice kasabasını yerle bir ederek bin 300 kişiyi katletti. Yorum: Sözde Ermeni soykırımını parlamentosunda onaylayan Almanların aklına, daha yakın tarihte yaptığı bu soykırım hiç geldi mi acaba?

***