Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kadın sürücü beni neden haşladı?
11 Aralık 2015 Cuma, 07:34
Birkaç parça bir şey almak için yolumun üstündeki süpermarkete yönelip otoparka girdim.  İyi, parkta boş yerler var. 
 Kapıya yakın bir yerde gördüğüm ilk boşluğa yanaşıp, park ettim.   Ama o da ne!  Tam kapıları kilitleyeceğim sırada yakınlarda bir yerden frekansı oldukça yüksek bağırtılar duydum. Sesin geldiği yere baktım.  Bir kadın sürücü zıvanadan çıkmış,  kıyameti koparıyordu;
-Hepiniz böylesiniz! Kaba, saygısız ve fırsatçı, çabuk arabanızı oradan çekiniz!
Etrafıma ‘bu çıkışın muhatabı acaba kim’ diye bakınınca hanımefendinin bana seslendiğine kanaat getirdim.  Çünkü etrafta benden başka kıpırdayan biri yoktu.  Kendimi toparlayıp, meseleyi anlamaya çalıştım;
-Affedersiniz, bana mı sesleniyorsunuz?
Kadın sürücü bu kez ellerini beline koyarak aynı ses tonuyla devam etti;
-Evet, size söylüyorum. Ben tam oraya park etmek için hazırlanırken siz yanımdan beni umursamadan geçip, park edeceğim yere çöreklendiniz. Şimdi hemen orayı boşaltın beyefendi! 
İnanın o anda nakavt olmuş ezik bir boksör gibi sersemlemiştim.  Derken birkaç salise içinde kendimi toparlayıp muhatabımı gayet saygılı bir ifadeyle yanıtladım: 
-Hanımefendi lütfen sakin olun ve inanın ki asla düşündüğünüz gibi bir amacım yoktu. Hemen park yerinizden çıkıyorum. 
Sözümü bitirir bitirmez aracıma binip az ilerideki boş bir yere park edip tekrar markete yöneldim.
Neyse efendim sözümü şöyle bağlayayım. Benim bu otopark hikâyem bayan sürücüler hakkındaki pozitif düşüncelerimi asla değiştirmemiştir. Onların trafik konusunda beylerden daha dikkatli, titiz ve kurallara saygılı olduklarına olan inancım kesinlikle devam etmektedir. Sadece park etme ve manevra konusunda az biraz sıkıntı varsa da ‘olacak o kadar’ deyip hepinize keyifli sürüşler dilerim.

*** 

Gözün aydın Havva Ana!

Havva Ana lakaplı Rabia Bekar’ı unutmadınız değil mi?
Hani şu Karadeniz’deki meşhur ‘Yeşil Yol ‘ projesinin direnişçisi ve eylemlerinin sembol ismi Havva Ana’yı.
Niye mi? 

 Çünkü Danıştay,  Tema Vakfı tarafından 'Yeşil Yol Projesi'ni de kapsayan Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 ilin 'Çevre Düzeni Planı' için açılan davada 'yürütmeyi durdurma' kararı verdi.
Eminim bu karar Havva Ana kadar yaylalarını koruma çabası içinde olan Artvin, Rize, Trabzon, Giresun ve Orduluları da heyecanlandırmıştır. 
Bundan sonraki süreç ise elbette çok önemlidir. Bölge halkının beklentilerine yanıt veren bir yolun bulunması umudumla Danıştay’ın kararını ben de tebessümle karşılıyorum.

***

ZAMAN TÜNELİ

11 ARALIK 1987
Sinema ve tiyatro sanatçısı Adile Naşit 57 yaşında hayatını kaybetti. 
Yorum:  28 yıl önce bugün kaybettiğimiz Adile Naşit sadece Hababam Sınıfı’nın değil tüm Türkiye’nin Hafize Anası’ydı. Sana ve masallarını şimdi cennette dinleyen çocuklara selam olsun.

***