Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kahraman Bakkal’ın Şavşat macerası!
16 Ocak 2016 Cumartesi, 08:29
Ferhan Şensoy’un  ‘Kahraman Bakkal Süpermarket’e Karşı’  adlı muhteşem oyununu hatırlıyorsunuz değil mi? 
Hani büyük şehirlerdeki mahalle bakkalı ve küçük esnafın oldukça trajikomik yok oluş hikâyesini izlemiştik o oyunda. Küçük esnafın sonunu hazırlayan ve ilk önceleri metropollerde başlayan süpermarket furyası günümüzde daha da deccallaşarak kasabalara kadar yayıldı.İşte ben de bugün tam bu süreci dile getiren bir haykırışı dillendireceğim.  Artvin’in Şavşat ilçesinde yaşayan Gazeteci Yazar Mümtaz Temiz bakın bu talihsiz gidişat için hemşerilerine nasıl sesleniyor; 

“İlçemize birkaç tane grosmarket geldi, bir göbek atmadığımız kaldı. İşyeri sahipleri neredeyse evlerini de boşaltıp bu marketlere kiralayacaklar.
Hiç düşünüyor muyuz bu işin sonu nereye varacak diye?
Be kardeşim, çocuğunun düğününü köyünde yapmıyorsun. Yüzlerce davetiye bastırıp bu ilçedeki esnafa dağıtıyorsun. Düğününde bu ilçenin esnafı takı takmak için kuyruğa diziliyor.
Cenazen oluyor, etrafına bakıyorsun kim gelmiş kim gelmemiş diye. 
Borcun oluyor esnaf arkadaşına koşuyorsun.
Hastan oluyor ziyaretine gelemeyenlere sitem etmekten geri durmuyorsun.
Ama güzel kardeşim, ah be güzel hemşerim, sana yakışıyor mu peki, ekmeğe varana kadar bu yabancı işyerlerinden alıp, üstelik oradan doldurduğun poşetleri kendi hemşerinin dükkânına bırakmak?
Nedir bu yabancı hayranlığı?
Nereye kadar gidecek bu aymazlık?
Hiç düşünüyor musun o işyerlerine bıraktığın paradan Şavşat’ta kaç kuruş kalıyor diye?” 
Kahraman bakkallarımız ve küçük esnaflarımız artık kasabalarda da hızla tükeniyor ve tükenirken beraberinde dayanışma, dostluk, vefa ve aidiyet değerlerimizi de tarumar ediyor. Haberimiz olsun!
 
 

Haftanın ufak tefek taşları

“Mezhepler bazında yürütülen politikalar, İslam ülkelerinin kimyasını dağıtıyor.”
Erdal Çatalkaya

“Ne masonluğum kaldı, ne Ermeniliğim, eşime bile laf söylediler, çekileyim ben” diyor Timur Noyan. Herkes yine şaşırıyor…”
Okan Tuna

“Mudanya siyasetinde zaman zaman ilginç gelişmelere tanık oluyoruz. Havanın bir gün fırtınalı, diğer gün sağanak yağışlı, bir gün sonra da güneşli olduğunu görüyoruz.
Ersel Peker

“Osmangazi’de yeniden doğuşun canlandırmasını izlerken, fiziken uygulamaya geçildiğini de, sahada görüyorduk.”
Serkan İnceoğlu

“Neyse ki CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın bizleri umursadı. Meclis’te telefon suçları için yasal değişiklik istedi. Valla sevaba girersin sayın vekil.”
Orhan Çelik
 
 

ZAMAN TÜNELİ

16 OCAK 1897


Sahneye çıkan ilk Türk kadını olan Bedia Muvahhid doğdu. Yorum: Çağdaş Türk kadınının yarınları için çok önemli bir figür olan Muvahhid,  kabrinde rahat uyu. Senin öncülüğünden sonra, o sahnelerde, o kadar değerleri kadın sanatçılarımız yer aldı ki…
 
 

FOTO-SINAV

Vanlı bu öğrenciler ne yapıyor?
A)Öğretmenlerine çiçek götürüyor
B) Çalı çırpı topluyorlar
C)El işi ödevlerini taşıyorlar
D) Isınmak için okula tezek taşıyorlar.  

Cevap:D