Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kırmızı kartını kimin için hazırladın?
24 Şubat 2016 Çarşamba, 08:25
Habercilikte yüzyıllık klişe bir deyim vardır; köpeğin adamı ısırması değil, adamın köpeği ısırması haberdir.   
İfadeyi güncelleştirecek olursak,  futbolcunun değil, hakemin kart görmesi haber olur.
Hem de ne haber oldu!

Baksanıza bu öyle sıra dışı bir haberdi ki, ülke sınırlarını aşıp dünyanın en bilinir gazetelerinin manşetlerini bile süsledi. 
 Olayı dünya duydu ama bizi adeta silkeledi. 
Pazar gecesi oynanan olaylı maçta Trabzonsporlu Salih Dursun’un hakeme gösterdiği kırmızı kartın yankıları hala devam ederken ben konuya farklı bir yorum getirmek istiyorum.


 
Bu olay sonrasında şunu iyice anladım ki, Yahudi yazar Simon Kuper kitabının adını “Futbol Asla Sadece Futbol Değildir” diye koyarken sanki bu günleri de öngörmüş. 
Bu değerlendirmeden sonra şimdi de geleyim bu kırmızı kart olayının ülkemizde futbolla ilgisi olan, olmayan herkesin verdiği tepkiye.

Salih Dursun’un hakeme kart göstermesini onaylar ya da onaylamazsınız bilmem ama çok büyük bir kesimin bu kartın destekçisi olduğuna tanık olduk. Şöyle bir bakıyorum da Salih Dursun o protestosu ile sanki haksızlıklara, adaletsizliklere ve de mağduriyete maruz kalan yüz binlerin göstermek isteyip de gösteremediği kartı gösterdi. 
Öyle umuyorum ki bu olaydan sonra birçoğumuz artık cüzdanımızdaki kredi kartlarının yanına bir de kırmızı kart koyacağız.  
Kime göstermek için mi?

Falanca partiliysek olağanüstü kongreye gitmek bir yana kongre isteyen teşkilatları kapatanlara göstermek için.
Cerattepe için içimiz yanıyorsa maden şirketine göstermek için…
Yüksek akaryakıt fiyatlarını protesto etmek için pompacıya…
Kırmızı ette tavan fiyata uymayan kasaba göstermeye…
 Kusura bakmayın, dahası için yerim kalmadı. 

Peki, sen Salih Dursun’dan esinlenip kırmızı kartını kime göstermek istiyorsun? 

ZAMAN TÜNELİ (24 ŞUBAT 1918)

Trabzon düşman işgalinden kurtuldu. Yorum: Trabzon düşman işgalinden kurtulup özgürlüğüne kavuştu. Ve geçen yıllarda bu kurtuluş ruhu Avni Aker Stadı’nda dirilip Anadolu’dan Trabzonspor diye şampiyonluklar çıkardı. Trabzon’un kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Bugün güzel haberler bekliyorum! 

Nasıl beklemeyeyim, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cerattepe ile ilgili olarak bugün Artvinlilerle bir görüşme gerçekleştirecek.
 
Bir kentin haklı çığlığına kayıtsız kalınamazdı. Umarım bugün yapılacak bu görüşmeden Cerattepe için güzel haberler duyarız. Türkiye’nin en huzurlu kentlerinden biri olan Artvin’de partili partisiz herkesi sevindirecek gelişmeler olur. 


 
Ankara’da yapılacak bu önemli görüşmeye, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Meşe Karahan, Avukat Bedrettin Kalın, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Ak Parti, CHP ve MHP il parti başkanları, Ak Partili bazı eski il başkanları, Eczacı Nursal Bülbül, KTÜ öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu da katılıyor. 
Haydi, hayırlı haberler…

-------------------------------------------------------------------------