Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Mahalle isimleri ve kentsel dönüşüm heyecanı
07 Aralık 2015 Pazartesi, 07:30
Bağlarbaşı, Gülbahçe, Sırameşeler, Ortabağlar, Yaşilyayla, Pınarbaşı, Duaçınarı, Küçükbalıklı.
Ve Güllük…
Dahası da var ama ‘bu kadarı yeter’ diyerek size Bursamızın isimleri buram buram tabiat kokan bazı mahalle adlarını sıraladım. Özellikle de eski semtlerimizin adlarını. 
Ne kadar sempatik ve ne kadar güzel yer isimleri değil mi?
Birçoğumuzun içinden,  ilk başlarda   ‘ah keşke zamanım olsa da, sıraya koyup, bu semtleri doya, doya dolaşsam’ dediği de olmuştur değil mi?
Bence bu hiç denmese keşke! 
Bu güzelim isimlere bayılıp da çıktığınız yolculuklardan,  ayılıp da dönmenizi hiç istemem doğrusu. 
Zamanında ne güzel isimler seçmiş büyüklerimiz.  Vallahi haklıymışlar da.  Yeşilyayla’nın yayla, Sırameşeler’in cennet gibi,  Pınarbaşı’nın,  pınar başı gibiyken başka hangi isimleri koymak gelirdi ki akıllara.
Sonra ne mi oldu?
Bu coğrafyaya ‘Yeşil Bursa’ dedirten mahallelerimiz Cumhuriyet tarihi boyunca aldığı göçlerle birlikte çarpık yapılaşmanın acımasız kollarıyla sarmalandı. Dağımıza, ovamıza, çayırımıza, bayırımıza yazık ettik geçen on yıllarda. 
Ama şimdilerde bir umut ışığı parlamaya başladı bu naif isimli semtlerimizi için.  Işığın adı; kentsel dönüşüm projeleri.  Bu ışık, sihirli değnek hızında olmasa da,  hayata geçmesi o kadar heyecan verici ki.  
Bu bağlamda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Yolu’nda start verdiği büyük dönüşüm projesi,  inanıyorum sonraki süreçte güzel isimli semtlerimiz için de umudun adı olacak.

***

Japonya’da kaplumbağa olmak!

Şu Japonların yaptığına bakın!  
Adamlar, bütün dünyaya çevre duyarlılığı konusunda yine ders niteliğinde bir projeyi daha hayata geçirmişler.
Bu kez ne mi yapmışlar? 
Kobe şehrinde yer alan Suma Aqualife park yönetimi ve Batı Japonya Demiryolları bölgedeki kaplumbağaların güvenliği için yeni bir uygulama başlatmış. Parkın yakınındaki tren yoluna kaplumbağaların geçebileceği mini tüneller inşa etmiş.

Yöneticiler bölgenin okyanus yakınında olmasından dolayı kaplumbağa nüfusunun çokluğuna da dikkat çekmiş. 
Vay be,  şu Japonlara gerçekten bir kez daha helal olsun!
Tüm insanlığa çevreciliğin sözde değil de,  özde uygulanması konusunda verdiği mesajlara bir yenisini daha eklediği için.

***

Zaman Tüneli

7 ARALIK 1934
Türk kadınlar Birliği, İstanbul’da bir mitingle kadınların milletvekili seçme ve seçilme haklarını kutladı. 
Yorum:  Cumhuriyetimizin 81 yıl öncesi kadınları ne kadar da anlamlı bir kutlama için toplanmış. Günümüz kadını yine çıkıyor sokaklara... Ama bu defa onları,  kadına şiddeti kınamak için görüyoruz meydanlarda…


***