Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Sahteciliğin gündeminde neler var?
30 Ocak 2016 Cumartesi, 08:01
Çok önceleri sahtecilik denince aklımıza sadece 2 konu gelirdi.
 Sahte para basılması (kalpazanlık) ve sahte evrak düzenlenmesi… 
Ama şimdi öyle mi?
Neredeyse piyasada itibarı olan olmayan her ürün veya hizmetin sahtesiyle iç içe geçer oldu hayat. 
Yazıma sahte para konusunda çoğumuzun bildiği bir bilgiyi yeniden paylaşarak devam edeyim. Çünkü konu ile ilgili mağduriyet her dem tazeliğini korumaktadır. 
Sahte para elinize geçerse en sağlıklı önerim elinizde patlamasıdır. ‘Biri bana kakaladı, ben de kakalayayım’ derseniz Allah sizi TCK’nın kapı gibi 197/3. maddesinden saklasın. Bu uyarıdan sonra gelelim son zamanlarda yazılı ve görsel basında öne çıkan sahtecilik türlerine. 

Sahte diploma: Sahte avukat ve doktor diplomaları görevlerini icra edenler kervanına sahte öğretmen diplomalarıyla ders veren öğretmenler de katıldı.  
Sahte gelinler: Evliliğini bir yastıkta kocamaya kadar değil de, düğün gecesi takıları cukka edip sırra kadem basana kadar devam ettiren yabancı gelinlerden oluşur. 
Sahte içkiler: Alkollü içki fiyatlarının uçmasıyla çok daha cazip hale gelen bu sahtecilik türü kullanıcının hayatına kast etmesi ile gündemden düşmemektedir.
Sahte markalar: Bu konu taklit, yani argoda ‘çakma’ ürünler olarak sınıflandırılır. Ürünü bilerek almışsak bir sorun yok da eğer bu konuda kandırılmışsak aldatılma bunalımına girilmesi kaçınılmaz olur. 
Sahte Şahin: En masum sahtecilik türüdür ve nihayette en büyük zararı kullanıcı görür. Eski ve vazgeçilmez arabasına marka araçların motor ya da kaporta aksamının monte edilmesiyle gerçekleşir. 
Sahte ürünler yelpazemi burada kapatırken son tahlilde sahteciliğe karşı her zamankinden daha uyanık olmamızı şiddetle öneriyorum.

 Haftanın ufak tefek taşları

“Özellikle 1 Kasım seçimlerinden sonra tabanın kafası en karışık parti MHP görünüyor.”
Okan Tuna

“İnşaat Mühendisleri Odası’na başkanlığıyla kendisinden çok söz ettiren Necati Şahin’in mimar oğlu, başkanlık rekabetine girdi.”
Serkan İnceoğlu

“Anlaşılan o ki kar yağışı sadece kış turizmi ile uğraşanları değil çiftçileri de memnun etmiş.”
Ersel Peker

“AK Parti’nin bakanlık konumundaki jokeri adeta Faruk Çelik oldu. Nerede bir sorun veya sıkıntı var ise Faruk Çelik o makam ile görevlendiriliyor.”
Murat Kuter

“Arena oyunları ‘dünya halklarının tek merkezden denetlenmesi’nin adıdır. Futbol bir dindir.”
Niyazi Pakyürek

“Kupa’da altı maçını kazanan tek takım olarak 16’ya kalmak Bursaspor açısından sükseli bir ortam oluşturdu…”
Süha Gürsoy

ZAMAN TÜNELİ

30 OCAK 1942
Türkiye’de pasta yapımı ve ticareti yasaklandı. Yorum: Yo yoo sakın şaşırmayın bu öyle şaşılası bir yasak değil. İkinci Dünya Savaşı’nın zorlu yıllarında, un israfı diye düşünülerek, pasta imalatı ve satışı, kararname ile yasaklanmış.