Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Superman artık THY ile uçacak!
23 Mart 2016 Çarşamba, 07:46
Hollywood yine yaptı yapacağını ve çizgi roman dünyasının dev karakterleri Superman ve Batman’i karşı karşıya getirdi.
 Geçen gün New York’ta galası yapılan “Batman vs Superman: Adaletin Şafağı” filmi sinema tarihinin en pahalı yapımları arasında gösteriliyor.
Oscar ödüllü oyuncuların rol aldığı bu dev yapımda bizden izler  var. 
Yok, yok oyuncu olarak değil, filmin ana sponsoru bizden. Türk Hava Yolları büyük bir tanıtım hamlesine daha imza atarak bu dev prodüksiyonun ana sponsoru oldu. 
 Film galasının ev sahipleri arasında olan THY, filosundaki en büyük uçaklardan Boeing 777’lerden iki tanesini Batman ve Superman karakterlerinin sembolleriyle süsleyerek dünyanın farklı ülkelerine uçmaya başladı bile. 
Ben şimdi buradan işi uçmak, uçurmak olan THY’nin yine uçma konulu bir yapıma sponsor olmasının akıllıca bir seçim olduğunu ifade ederek geleyim işin Yeşilçam boyutuna. 
25 Nisan’da tüm dünyada gösterime girecek olan bu film bizim Yeşilçam’a da esin kaynağı olmalı diye düşünüyorum.
Mesela biz de uçmayı ilk başaran insan olan Hezârfen Ahmet Çelebi ile göle yoğurt çalmayı deneyen sevgili Nasrettin Hoca’yı karşı karşıya getirebiliriz. 
Hatta bu alanda daha güncel senaryolar da üretebiliriz. Bu yapım asla sponsor sıkıntısı da çekmez kanısındayım.  Özel hava taşımacılığı ve süt-yoğurt markalarımız bu filme destek olmak için kıyasıya bir yarışa girerler bile.
Hadi oldu olacak bu alanda bir film konusu daha dile getireyim. Mesela bir türlü yakamızı bırakmayan trafik canavarı ile terör canavarımızı karşı karşıya getirebiliriz.  Senaristlerimizin affına sığınarak ben bu filmin mutlu sonla biten bir final sahnesini kurguladım bile. 
Tüm silahlarıyla amansız bir kavgaya tutuşan terör ve trafik canavarları birbirini yok ediyor ve film bitiyor. 
Nasıl, bu filmler iş yapar değil mi? 

Kelaynaklar da barışı bekliyor! 

Savaş, terör ve katliamlar sadece insanların değil hayvanların da kâbusu olmaya devam ediyor…
 Nesilleri tükenmesin diye koruma altına alınan kelaynak kuşlarıyla ilgili haber aynen şöyle; 
“Birecik İlçesi’ndeki üretim istasyonunda koruma altında tutulan kelaynaklardan önceki yıllarda göç edenlerin büyük bölümü Suriye’deki savaş nedeniyle geri dönmeyince bu yıl önlem alındı.”Bu haklı önlem ne biliyor musunuz? 
Yetkililer, “Bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle kuşların bu yıl gönderilmemesi kararı çıktı. Ortadoğu sükûnete ererse bunların can güvenliğinden emin olabilirsek kelaynaklara vericiler takıp ileriki yıllarda göçe gönderebiliriz” diyor.
Ey savaş ne olur bitsen artık!

ZAMAN TÜNELİ (23 MART 1781)

Güneş sisteminin dokuzuncu gezegeni Uranüs keşfedildiYorum: İnsan düşünmeden edemiyor. İnsanlığın tarihinde savaşlar ve yıkımlar olmasaydı şu Uranüs 1781’de değil de acaba kaç yüz yıl önce keşfedilirdi? 

------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------