Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tatile beş kala okulların fotoromanı...
15 Haziran 2016 Çarşamba, 06:50
Bu konu on yıllardır hep böyle süregelmiştir. 
Eğitim yılının son haftasında sınıflar hep boşalır, öğretmenler hep yalnızları oynar. 
İşte bugün de köşemizde, yurdun farklı coğrafyalarından gelen ve tam da meseleyi tüm açıklığıyla sergileyen fotoğraflara yer verdik.
İşte birinci kare; 
Burası Ankara’da bir okul. Hoca sınıfta tek başına. Notları idareye verilen öğrenciler de adeta firarda. Öğretmen yıl boyu başını okşadığı öğrencilerine hasret, mahzun, zilin çalmasını bekliyor. İkinci kare Rize’den;
Bir terslik var değil mi? 
Olması da normaldir. Burası Karadeniz! Buradaki sınıflar eğitimin son gününe kadar ful çekiyor.  “Niye?” derseniz yanıtı Facebook’ta yazıştığım öğretmen verdi.
 Aynen şöyle diyor;
Bizim öğrenciler asla dersi kırmaz. Çünkü okula gelmezse diğer tek seçeneği güneşin alnında çay toplamaktır. Siz olsanız hangisini seçersiniz?”
Üçüncü foto ise Bursa’da görev yapan, edebiyat öğretmeni bir arkadaşımdan geldi.  Bakın başka bir okulda İnkılâp Tarihi dersi öğretmeni sınıf defterine neler yazmış; 


1.ders raporu: Öğrenciler toplu olarak kaçmışlardır.
2.ders raporu: “Öğrencileri aramaya gittim.”
Değerli öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm eğitim camiasına mutlu ve huzurlu tatiller dilerim efendim.

Tasarlayarak  ıhlamur  toplama girişimi!


Mahallemdeki ıhlamur ağaçları bu sene gördüğü zulmü, hiçbir yıl görmedi.
 Zavallı ağaçların bu yazki çiçekleri daha tomurcuk halindeyken dahi inanılmaz bir yağmalanmaya maruz kaldı. 
 Semtimde eline poşeti alan, özellikle koca koca ablalar ve teyzeler,  bu ağaçlara tırmanarak ıhlamur toplamaları sahiden de ilginç görüntüler oluşturdu. 
Tanık olduğum bu sahneleri şaşkınlık ve “ha düştü ha düşecekler” korkusuyla izlerken bir yandan da onlara hak vermiyor değildim hani. 
Ihlamurun kilosu geçen yıl 200 liraya kadar çıkınca olacağı buydu elbette.  
Ama ben buradan, hayatını tehlikeye atarak ıhlamuru daha olgunlaşmadan toplayan kardeşlerime şunları söylemek istiyorum;
Bakın bu sene ıhlamur hasadı çok yüksek olacak. Yani bu kış aktara gittiğinizde,  ıhlamuru toplamaya değmez bir rakamla alabileceksiniz. Ne olur bu meseleyi çok daha fazla abartmayın, çok değerli abla ve teyzelerim.

Dünyanın en şanslı hayvanı


Ben böyle bir tercihe ilk kez tanık oluyorum. Dünya turuna çıkarken arkadaş tercihini kedi ya da köpekten yana yapan gezginleri çok duymuştum da yol arkadaşlığı için bir tavuğu yoldaş belleyene ilk kez denk geldim.  Şimdi Grönland’da bulunan ikilinin, bir sonraki durağı Alaska imiş. Fransız gezgin Guirec Soudee  ve tavuğu  Monique Hanım’ın yolu açık olsun. 

***