Kemal TİPİOĞLU

Kemal TİPİOĞLU

kemaltipioglu@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Yutmak ya da yutmamak!
31 Ocak 2016 Pazar, 09:05
Bu fotoğrafa ilk baktığınızda ne anlam veriyorsunuz?
Bir dilencinin mendili mi?
Bir kumbaradan çıkanlar mı?
Yoksa dibi silkelenilen bir kadın çantası mı?
Hayır, hiçbiri değil sayın okurlar.Sıkı durun, bu fotoğrafta gördükleriniz çocukların midesinden normal yollarla ya da ameliyatla çıkan maddelerdir. 
Çocukların yemek borularından çıkan bozuk paradan saat piline kadar her çeşit madde sadece bizleri değil, doktorları bile şaşırtıyor. Hele ben yutulan cisimler arasında fotoğrafta da görüldüğü gibi, madeni paranın çoklukça tercih edildiğini görünce acaba biz çocuklara ‘para yeme’ deyimini yanlış mı öğretiyoruz diye düşünmeden edemiyorum.  
Neyse efendim gelin biz bu bağlamda söz konusu fotoğrafın esas hikâyesini uzmanından öğrenelim.

Bursa’da Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Kaan Demirören, çocukların cisim yutmasının yaygın bir problem olduğunu söyledi. Demirören, “Çocuklarda yabancı cisim kaçması iki türlü neticeleniyor. Biri yemek, diğeri nefes borusuna kaçabiliyor. Nefes borusuna kaçan cisimler ölüme sebebiyet verebilir. Tabii bu tarz kazalar maalesef toplumumuzda çok yaygın. Özellikle beş yaşından küçük çocuklara karşı ailelerin çok dikkatli olması lazım” dedi.

Anneler babalar, kardeşler, ablalar, halalar ve de dayılar! 
Aman dikkat siz siz olun özellikle 0-5 arası miniklerin çevresinden kolye parçaları, anahtarlık, iğne, toplu iğne, çengelli iğne, dikiş iğneleri gibi maddeleri uzak tutun. Maazallah akabinde bu maddelerin çıkarılması çok büyük sıkıntılara meydan verebilir. 

Kurtların korkulu rüyası Herkülüs!

Sadece koyun sürülerinin değil, çiftliklerin ve de konakların da koruyucusu Anadolu Aslanı, Herkülüs. 
Heybeti ve haşmetiyle dostlarına güven veren düşmanlarına 3,5 attıran bu Anadolu aslanı 3,5 yaşında.
Yerden omuz yüksekliği 80-90 santimetre.
Kilo, 80-120 kg arası. Kurtlar onun sesini duyduğunda tırsma mesafesini 1 kilometrede tutuyor…
Herkülüs,  İstanbul’da açılan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na (EMITT) tanıtım için getiriliyor ve bu  ‘Aksaray Malaklısı’ cinsi çoban köpeğe 10 bin Euro teklif edilmesine rağmen satılmadığı belirtiliyor. 
Vallahi sizi bilmem ama ben bu sevimli canavara hayran kaldım. 
Biraz daha sevdalansam, inanın, sırf kapımda böyle bir köpeğim olsun diye  varımı yoğumu satıp bir çiftlik kurma macerasına bile girebilirim.  
Değmez mi? 

HAFTANIN MESAJI

Telefon dolandırıcılığının son zamanlarda sık yaşandığı kentlerden biri olan İzmir’de ise Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, adeta çileden çıkarak, vatandaşlara, “Böyle bir telefon aldığınızda bildiğiniz en galiz küfrü edin ve kapatın” önerisinde bulundu.