Hava Durumu

15 Temmuz ve türkülerin öyküleri...

Yazının Giriş Tarihi: 27.07.2016 00:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.07.2016 00:54
Hastahane önünde incir ağacı
Bu yanık türkümüz OHAL kapsamında kapatılan özel hastanelerin önünde söyleniyor.
Çift jandarma geliyor: Başarısız darbe teşebbüsü  sonrası saklandıkları inlerinde yakalanma korkusu içinde  tir tir titreyen kaçakların diline doladığı dizelerdir.
Lemide hayranın olim:  Darbe teşebbüsü karşısındaki duruşuyla tüm dünyanın takdirini kazanan millet için söylenen türküdür. 
İşte gidiyorum çeşmi siyahım:  Türkiye'ye iadesi istenen Feto'nun Obama'ya söylediği dizelerdir. 
Seher vakti çaldım yarin kapısını: Fetö’cü şebekenin bünyesinde yer alan yargı mensuplarını OHAL kapsamında gözaltına almaya giden görevlilerin türküsüdür. 
Geceler yarim oldu: Demokrasi nöbeti için meydanları boş bırakmayan halkın söylediği ezgilerdir. 

Cahildim dünyanın rengine kandım:  Gözaltına alınan darbecilerin  nezarette koro halinde söylediği uzun havadır
Tatlı dile güler yüze doyulur mu:  Beşetepe'deki tarihi zirvede bir araya gelen liderler için söylenen  türküdür. 
Dersini almış da ediyor ezber: Bursa'daki Fethullahçı okulların koridorlarında söylenen türkümüzdür. 
Evlerinin önü boyalı direk: 15 Temmuz sonrası idamın geri gelmesinin tartışıldığı yerlerde söylenen türküdür. 
Su sızıyor sızıyor:  Darbe öncesi Fetö’cu örgütlenmenin sızdığı kurumlarda söylenmektedir. 
Dost değil, dost değil, dost görünür feleğim:  Türkiye'nin yurtdışında bozulan imajını düzeltme çabası sırasında söylenen türkümüzdür. 
Bağa girdim bağ budanmış: Darbecilerin bombaladığı devlet kurumlarında inceleme yapılırken söylenen türküdür. 

Şayet hâlâ bir dolarınız varsa!

Bu hakikaten çok ilginç bir şifreleme iddiasıydı. 
Hani  Fethullah Gülen tarafından okunduğu ve müritlerine verildiği  1 dolarların, seri numaralarına göre örgüt içindeki hiyerarşinin belirlendiği ifade edilmişti. 
Bu haber yayıldıktan sonra bakın Konya'da neler olmuş;
Sokakta oynayan çocuklara içinde 1’er dolar bulunan zarflar dağıtılmış. Yapılan ihbar sonrasında polis, çocuklara dolar dağıtan çifti gözaltına almış. Sonuçta şüpheliler zarfların bir yakının düğününden kaldığını ve yolda da çocukları görünce harçlık yapsınlar diye verdiklerini söyleyerek polisi ikna etmişler. 
Bu haberden sonra cebinde hâlâ 1 dolarlık bulunduran varsa onlara çok dikkatli olmalarını öneriyorum. Öyle ya 1 dolarlık bu banknotlar, bugünlerde en az Fetö’cü belgeler kadar tehlikeli olabilir.  Aman dikkat! 

ZAMAN TÜNELİ
27 TEMMUZ 1979

Zonguldak ve Mersin'de yağ bulamayan ev kadınları gösteri yaptı. 
Yorum: Geçen zaman diliminde gösteri konularımız ne kadar da değişmiş. O zamanlar karnımızı doyurmak, bugün ise demokrasimizi kollamak için çıkar olmuşuz meydanlara.

KÖPRÜ VE OTOYOLLARDAN, BU YILIN İLK 6 AYINDA ELDE EDİLEN GELİR YÜZDE 46 ARTTI.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.