Hava Durumu

20 yuvarlak kazık!

Yazının Giriş Tarihi: 15.07.2016 04:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.07.2016 04:57
Şimdi göremiyorum.  Eskiden sigara paketlerinin üzerinde  ‘20 yuvarlak sigara’ yazardı.
 Nedendir bilmem geçenlerde sigaraya yapılan hatırı sayılır zamdan sonra bu ifade sol lopumda  “20 yuvarlak kazık!” biçiminde şekillendi. 
Hangi marka olursa olsun tüm sigaralara 1 TL daha zam geldi.  
Başka bir deyişle, adı lazım değil,  piyasada en çok tüketilen  yabancı sigaranın paketi 12,5 TL oldu. 
Bu sahiden tüketeni, maddi anlamda da  duman eden bir zam oldu. 
Bir tiryakinin günde,  ortalama 1,5 paket sigara içtiğini düşünürsek günlük masrafın 20, haftalık 140,  aylık 600, yıllığında 7 bin 200 lira  keş paraya tekabül ettiği aşikardır.  
Ben şimdi buradan sizlere bu çarpıcı hesaptan sonra,  o klişe sözü sarf edip ‘sigarayı acilen bırakın, bu sağlığa olduğu kadar cebe de zarar’  demeyeceğim. Bunu artık anaokulundaki sabiler bile idrak ediyor. 

Ben sevgili tiryakilerimizin huzuruna farklı bir hesapla çıkacağım. 
Eyyy, abiler, kardeşler, ablalar,  amcalar! 
Eğer bizler bu fevkalade anlamsız alışkanlığımızı terk edersek, maddi anlamda bakın bizi hangi kazanımlar bekliyor; 
1. İthaline izin verilen sığırlardan olan limuzin marka dana eti ile evimizin haftalık et ihtiyacını karşılayabiliriz.
2. 1 aylık sigara masrafınızla  Timsah Arena’da en iyi yerinden kombine bilet alabiliriz. 
3. Osman Gazi Köprüsü’nden geçişimizi bayram tatilinde ki gibi beleşe getirebiliriz.
4. Mudanya Yolu Kavşağı inşaatı nedeniyle tıkanan trafikte harcadığımız yakıt bedelini bedavaya getirebiliriz.
5. Ayda en az 3 adet çeyrek altın  alma şansına sahip olup, düğünlerdeki  takı meselesini çözebiliriz.  
6. En kralından bir klimaya  taksitle yatırım yaparak  evimizin çöl sıcakları ile  bunalmasını engelleyebiliriz. 
7. Oğlumuzun acil serviste görüp, beğendiği kızı istemeye giderken, yapılacak olan elçilik masraflarını karşılayabiliriz. 
8. Güçlü bir taşınabilir şarj aleti alarak sokaklarda, günümüzün en popüler oyunu Pokemon Go’yu kesintisiz oynayabiliriz. 

‘Muta nikahı’nın dijital kıyımı...

‘Muta nikahını’  biliyoruz değil mi?
Hani şu geçici evlilik nikahına verilen isim. 
Şimdi sıkı durun!
İran’da bu evlilik modeli artık dijital ortama taşındı. 
İranlı  İbtikar gazetesinin haberine göre söz konusu gruplara üye olanlar, muta nikahı yapmak istediği kişiyi özelliklerine göre kategorilendirilen listeden seçiyor.
Ardından seçilen kişiye “mihr” adı altında, grubun yöneticilerine de “danışman” hizmeti karşılığı belli bir ücret ödenerek 1 saatten 99 yıla kadar nikah yapılabiliyor. 
Haberde, Telegram adlı bu grubun  yaptıkları işi ülkedeki medeni kanuna uygun olarak nitelediği ve kısa süre önce oluşturulan grubun şimdiye kadar 7 bin kişiye ulaştığı da aktarılıyor. 
Vallahi ben bu haberden sonra ben özellikle kadınlarımız için “medeni kanunlarımızın kıymetini iyi bilelim” diyor, başka da bir şey demiyorum.  

GÜNÜN MESAJI

Pokemon Go olimpiyatlara doğrudan mı  katılacak? 
Yaz Olimpiyatları’nın düzenleneceği Rio de Janerio’nun belediye başkanı Pokemon Go’ya davet gönderdi. Başkan Paes mesajında “Merhaba Nintendo, (oyunun üreticisi) Rio Olimpiyatlarına 23 gün kaldı. Tüm dünya buraya geliyor. Siz de gelin.” dedi.
Bence başkan bu daveti yaparken iyi düşünmeliydi. Bu ünlü oyun kahramanı Pokemon’un olimpiyatlardan sahne çalma riski de olabilir.   

VALİ İZZETTİN KÜÇÜK “BURSASPOR'UN KURTULUŞU ALTYAPIDA” DEDİ. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.