Levent BATUR

Levent BATUR

leventbatur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Menajer mühendisliği
06 Eylül 2015 Pazar, 09:15
Kadro oluşturmaktan zerre kadar nasibini almamış birçok dünya kulübü scouting departmanları kuruyor, birçok ülkede organizasyonlar oluşturuyor, bunların başına yıllarını futbola vermiş sportif direktörler getiriliyor. Kulüplerde birçok profesyonel bu departmanlarda istihdam ediliyor. Kadroya katılacak en doğru oyuncuyu en az yanılma payı ile bulmaya çalışıyorlar. Hemen söyleyelim bu çalışmalara yazıktır günahtır. Hepsi safsatadır. En doğrusu bizim sistemimizdir.
Bir de son yıllarda futbola kadro mühendisliği tanımı girdi. Teknik adam oyunculara göre mi sistem kurmalı yoksa sistemine göre oyuncular mı bulmalı? Birçok ünlü teknik adam sistem takımı falan deyip kulüpleri oyalıyor. Oysa futbol basit oyundur. Basit oynamak zordur ama basitçe takım kurmak çok kolaydır. Öyle zamana, emeğe uğraşmaya kesinlikle ihtiyaç yoktur.
En doğrusunu biz bulduk, biz uygularız. Bu sistemin adı menajer mühendisliğidir. Bu sistemde önemli olan doğru menajerleri bulmaktır. O da bizim uzmanlığımızdır. Doğru paylaşımcı (bilgi) menajer bulunduktan sonra, futbol takımı kurmak çok kolaydır. Doğru paylaşım (bilgi) ile 15-20 günde sayısız oyuncu alınır, garantili takım kurulur. Öyle yıllarca bu işe kafa yorup emek harcayanlara gülünüp geçilir.
Menajer mühendisliği sistemimiz dünya futboluna hayırlı uğurlu olsun.