Levent BATUR

Levent BATUR

leventbatur@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Tablo vahim...
12 Ocak 2018 Cuma, 07:50

Ocak 2016 yılında yapılan Genel Kurul'dan sonra, ilk defa Bursaspor'un mali verileri Mali Genel Kurul nedeniyle açıklandı.
Rakamlar AS TV Markaj programlarında defalarca söz ettiğimiz gibi endişe verici. Kulübün borçları çığ gibi büyürken borç yapısı da bozulup kısa vadeli borç rakamları sürdürülemez hale gelmiş durumda.
İbrahim Yazıcı'nın vefatında kısa vadeli 15 milyon TL (yaklaşık 6 milyon Euro) toplamda 91 milyon TL (yaklaşık 36 milyon Euro) olan borç rakamları Körüstan döneminde ivmelenerek artmış, kısa vadede 67 milyonTL'ye (yaklaşık 23 milyon Euro) toplamda 166 milyonTL'ye (yaklaşık 57 milyon Euro), Bölükbaşı döneminde ise 23 milyon Euro'luk bonservis getirisi ve 5 milyon Euro'luk Minereliçavuş fabrika satışına rağmen borçlar kısa vadede 150 milyonTL (yaklaşık 46 milyon Euro) toplamda 280 milyon TL'ye (yaklaşık 86 milyon Euro) ulaştı.
Bozulma tavan yaptı.
31-10-2017 itibari ile kısa vadeli borç rakamı 155 milyon TL. Başkan alacakları eklendiğinde 210 milyon TL'yi (yaklaşık 46 milyon Euro) buluyor. Kısa vadeden 100 milyonluk banka borcunun 6 yıllık uzun vadeliye dönüştürüldüğünü de belirtelim.
Son mali veriler değerlendirildiğinde, Bursaspor'un kısa vadeli borçları en az 210 milyon TL. Toplam borçları da en az 430 milyon TL'dir. (Bazı rakamlar bilançoda gizlendiği için net rakam yerine en az diye belirtildi.)
Ali Ay döneminde geçmiş dönem kulüp bilançolarında yer almayan çok yüksek rakamlı vergi borçlarının uzlaşılarak taksitlendirildiğini, bunun da uzun vadeli borçlarda yer aldığını belirtelim.
Bursaspor Kulübü'nün rahmetli Başkan Yazıcı'nın vefatı sonrası ürettiği borç rakamı 60 milyon Euro'dan fazladır.
Kısa vadeli borçların toplam borçlara oranı yüzde 16'dan yüzde 50'lere çıkmıştır.
Bu tablo vahimdir.

NOT: Yarın bu satırlardan ekonomik anlamda kurtuluş için atılması gereken adımlar hakkındaki yazımı okuyabiliriniz.