M. Lütfi TAŞÇI

M. Lütfi TAŞÇI

lutfitasci@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Abdestin alınışı
21 Ocak 2015 Çarşamba, 07:52
Usulüne göre bir abdest şöyle alınır:
“Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir.
Euzu besmele çekilir, eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak araları hilallenir ve iyice yıkanır. 
Sağ avuca alınan su ile ağız üç kere çalkalanır (mazmaza). Aynı şekilde sağ avuca su alınarak üç defa burna çekilir (istinşak). Sol el ile sümkürülüp burun temizlenir. 
Yüz, üç defa yıkanır. Sık sakalı olanlar, parmaklarını aşağıdan yukarıya doğru sakalın içine sokarak suyun kıl diplerine iyice ulaşmasını sağlarlar. 
Sonra sağ kol, dirseklerle birlikte üç kere yıkanır. Ardından sol kol aynı şekilde üç kere yıkanır. 
Sağ el ıslatılarak başın üst ön kısmı veya tamamı bir defa mesh edilir.
Yine eller ıslatılarak işaret parmakları ile kulakların içi, başparmaklar ile de arka kısımları mesh edilir. Kalan parmakların arka kısımları ile de boyun mesh edilir.
Sonra sağ ayak, ardından sol ayak topukları ile birlikte üç defa yıkanır. Parmaklar aralanarak su buralara iyice ulaştırılır. 
Yıkanan uzuvlarda kuru yer kalmamasına dikkat edilir. 
Abdest alırken ayaklarında kuru yer bırakan kimse için Peygamberimiz (s.a.v.):
“Vay topukların haline ateşten! Abdestinizi tam alın.” buyurmuştur.

Duaları neler?

Bir mümin olarak şu duygularla abdest almalı ve şu duaları okumalıyız:
Abdeste başlarken önce “eûzû besmele” çekerek şeytandan Allah’a sığınmalıyız. 
Eller yıkanırken şu dua okunur: “Bütün hamdler, suyu temizleyici ve İslam’ı nur kılan Allah’a mahsustur.”
Ağzımıza su alırken Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in Kevser havuzundan kana kana içmeyi düşünmeliyiz. Ağız yıkanırken şu dua okunur: “Allah’ım! Peygamberimiz (s.a.s)’in havuzundan öyle içir ki, bir daha susamayayım.”
Buruna su verilirken daha dünyada iken cennetin kokusunu koklamak ve onun nimetlerinden rızıklanmayı ümit etmeliyiz. Buruna su verilirken şu dua okunur: “Allah’ım! Cennet kokularından ve nimetlerinden beni mahrum etme.”
Yüzümüzü yıkarken mahşeri düşünmeli ve cehennem ateşinden ürpermeliyiz. Yüz yıkanırken şu dua okunur: “Allah’ım! Bazı yüzlerin beyazlanacağı gün, bazı yüzlerin de kararacağı gün benim yüzümü ak eyle. Günahlarım sebebiyle yüzümü karartma.”
Sağ kolumuzu yıkarken hesap gününde hesabımızın kolaylaştırılmasını ve amel defterimizin sağ tarafımızdan verilmesini arzu ederiz. Sağ kol yıkanırken şu dua okunur: “Allah’ım! Amel defterimi sağ tarafımdan ver ve beni kolay bir sorguya çek.”
Sol kolumuzu yıkarken hesap gününde hesabımızın zor olmamasını ve amel defterimizin sol tarafımızdan ve arkamızdan verilmemesini arzu ederiz. Sol kol yıkanırken şu dua okunur: “Allah’ım! Amel defterimi sol tarafımdan ve arkamdan verme ve beni şiddetli bir hesaba çekme.”
Baş meshedilirken şu dua okunur: “Allah’ım! Rahmetinle beni kapla ve bereketlerinden üzerime yağdır.”
Kulaklarımızı yıkarken ve meshederken hayat boyunca sadece güzel ve faydalı sözleri işitmeyi ve sadık kullardan olmayı arzu etmeliyiz. Kulaklar yıkanırken şu dua okunur: “Allah’ım! Hak sözünü işitenlerden ve beni güzel kullardan eyle.” 
Boyun meshedilirken şu dua okunur: “Allah’ım! Boynumu cehennem zincirlerinden ve azabından koru.”
Ayaklarımızı yıkarken sırat köprüsünden ayaklarımızın kaymamasını isteriz. Sağ ayak yıkanırken şu dua okunur: “Allah’ım! Ayakların kayacağı günde ayaklarımı sırat köprüsünde kaydırma.”
Sol ayak yıkanırken şu dua okunur: “Allah’ım! Günahlarımı bağışlanmış, çalışmalarımı mükafatlandırılmış, amellerimi kabul edilmiş ve ticaretlerimi kazançlı eyle.”
Bu duygularla ve dualarla abdestimizi tamamlamalıyız. Abdest tamamlandıktan sonra şu dua okunur: “Allah’ım! Beni tövbe edicilerden ve günahlardan temizlenenlerden eyle.”
Bu duadan sonra “Kelime-i Şehadet” okuruz. Sonra üç kere “İnna enzelna” diye bildiğimiz “Kadir suresi”ni okuruz.
Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in hadislerinden öğreniyoruz ki; her kim güzelce abdest alır ve bu duaları okursa günahları bağışlanır ve cennetin kapılarından istediğinden girer.