M. Lütfi TAŞÇI

M. Lütfi TAŞÇI

lutfitasci@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Arife günü ve orucu
03 Ekim 2014 Cuma, 07:42
Hicri takvime göre Zilhicce ayının 8. gününe “tevriye”, 9. gününe ise “arife” günü denir. Zilhiccenin 10. günü ise Kurban Bayramı’dır. Peygamberimiz (s.a.v.), “Allah hiçbir günde arife gününde affettiği kadar kulunu affetmemiştir.” buyurmuştur.  Arefe günü hacılar Arafat’ta vakfe yaparlar. Arafat vakfesi haccın farzıdır. Hz.Adem(a.s) ile Hz.Havva’nın, cennetten dünyaya gönderildikten sonra Arafat’ta arife günü buluşmuş oldukları rivayet edilir. Arife günü oruç tutmak müstehaptır.
Zilhicce’nin ilk dokuz günü oruç tutmak sevaptır; fakat ARİFE günü oruç tutmak ise daha çok sevaptır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) buyuruyor ki:
“Ben ALLAH’tan umuyorum ki ARİFE günü tutulan ORUÇ, içinde bulunulan seneden önceki ve sonraki seneye kefaret olur.”
Bir başka hadisinde de şöyle buyurmuştur:
“Günlerin en faziletlisi cuma günü olan arife günüdür. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır…”
Zilhicce’nin ilk on gününde özellikle ARİFE gününde yapılan ameller çok kıymetlidir. ARİFE günü teşbih, tahmid, tehlil ve tekbiri çokça okuyalım. Teşbih, SÜBHANALLAH demektir. Tahmid, ELHAMDÜLİLLAH demektir. Tehlil, LA İLAHE İLLALLAH demektir. Tekbir ise ALLAHÜ EKBER demektir.
Arife günü sabah namazından itibaren teşrik tekbirleri başlar ve Kurban Bayramı’nın dördüncü günü ikindi namazına kadar devam eder (ikindi namazı dahildir). Namazın vaciplerinden olduğu için farzlardan sonra teşrik tekbirlerini unutmamak gerekir.

Teşrik tekbirleri

Kurban Bayramı arifesinde sabah namazından başlamak üzere, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar toplam yirmi üç vakitte, farz namazların selamından sonra getirilen tekbirlere “teşrik tekbirleri” denir. 
Teşrik tekbiri şöyle ge-tirilir:
“Allahu ekber Allahu ekber lâ ilâhe illallâhu vallahû ekber Allahu ekber ve lillâhi’l-hamd.” Bu tekbirin anlamı şöyledir: “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilah yoktur. Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.”
Teşrik tekbirleri getirmek, Hanefi mezhebine göre vaciptir. Bu konuda namazı tek başına kılanla cemaatle kılan, yolcu olanla mukim olan, erkekle kadın, kurban kesenle kesmeyen eşittir. Kadınlar, tekbirleri kendileri duyabilecekleri bir ses tonuyla getirirler.
Cemaatle kılınan na-mazlarda imam veya müezzinin tekbir getirmeyi unutması durumunda, cemaatin tekbir getirmesi gerekir.
Teşrik günlerinden birinde kılınan bir farz namazdan sonra tekbir getirmek unutulursa, bu tekbirler teşrik günleri çıkmamışsa kaza edilebilir.
Kurban ibadeti yerine getirilerek nasıl Allah’a bağlılık ve teslimiyet fiilen gösterilmiş oluyorsa, teşrik tekbirleri de bu bağlılık ve teslimiyetin sözlü bir ifadesi olmaktadır.

Kurban Bayramı gecesi

Peygamber Efendimiz (s.a.s) buyuruyor ki:
“Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri çevrilmez, kabul olunur. Bunlar: Recep ayının ilk gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesi (Berat gecesi), cuma gecesi, Ramazan bayramı gecesi ve Kurban bayramı gecesi.”
Duaların makbul olacağı geceler arasında bayram gecelerinin bulunması, bu gecelerin ihyasına bir işarettir. Bu geceleri ibadetle geçirelim. Peygamber Efendimiz (s.a.s) buyuruyor ki:
“Kim sevabını ALLAH’tan umarak ve sırf O’nun rızası için Ramazan ve Kurban bayramı gecelerini ibadetle ihya ederse, kalplerin öldüğü gün onun kalbi ölmeyecektir.”
Yarın Kurban Bayramı…
Bayramlar, dini ve milli hislerimizi hareketlendiren, akrabalık bağlarını kuvvetlendiren, komşuluk ilişkilerini yenileyen, toplumsal hayatı canlandıran özel günlerdir. 
Bayramlarda; insanî duyarlılıklar ve yardımlaşma öne çıkar; kardeşlik, paylaşma ve dayanışma ruhu canlanmış olur.
Milletimiz, kurban ibadetine ayrı önem vermektedir. Ancak bir ibadetin yerine getirilmesi kadar o ibadeti ifa ederken gözetilmesi gereken ilkeler de önemlidir. Yaratılana şefkat ve merhamet, temizlik, insana saygı Müslüman’ın temel hassasiyetleridir. Bu sebeple, kurban ibadetini yerine getirenlerin temizlik, çevre bilinci ve bütün canlılara şefkat ve merhamet yönüyle daha duyarlı olmaları gerekir.
Ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve saadeti, milletimizin birlik ve beraberliği, biz müminlerin af ve mağfireti, insanlığın hidayeti için, KURBAN BAYRAMI’nın bütün güzellikleri ile gelmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyor, bayramınızı kutluyorum.