M. Lütfi TAŞÇI

M. Lütfi TAŞÇI

lutfitasci@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Cemaatle namaz
28 Ekim 2015 Çarşamba, 07:30
Kur’an-ı Kerim’de buyruluyor ki:
“Namazı kılın, zekatı verin, rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin.” (Bakara-43)
Bu ayeti kerime ile cemaatle namaza işaret edilmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in hadislerinde de cemaatle namaza teşvikler vardır. Konu ile ilgili bir hadis-i şerifte buyruluyor ki:
“Kişinin cemaatle kıldığı namaz, yalnız başına kıldığı namazdan 25 derece daha faziletlidir. Bu fazilet şu şekilde gerçekleşir: Biriniz güzelce abdest alır, sırf namaz kılmak için camiye giderse, camiye varıncaya kadar attığı her adım için bir sevap verilir ve bir günahı silinir. Camiye girdiği zaman namaz için beklediği sürece namaz kılıyormuş gibi sevap kazanır. Melekler bu kimseye dua ederler. Kimseye eziyet etmediği ve abdesti bozulmadığı sürece; “Allah’ım bu kulunu bağışla, ona merhamet et ve tövbesini kabul et” diye dua ederler.” 
Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) bir başka hadisinde de şöyle buyurmaktadır:
“Kişinin bir başka kişi ile kıldığı namaz, tek başına kıldığı namazdan; iki kişi ile birlikte kıldığı namaz, bir kişi ile kıldığı namazdan daha sevaptır. Cemaat ne kadar çok olursa bu namaz Allah’a o nispette sevimlidir.”
Allah Resulü (s.a.s) bu konu ile ilgili bir başka hadis-i şerifinde de buyuruyor ki:
“Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa, gece yarısına kadar namaz kılmış gibi sevap alır. Kim yatsı ve sabah namazını cemaatle kılarsa, bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibi sevap alır.”
Allah’ın habibi gönüllerin tabibi olan Peygamber Efendimiz (s.a.s) başka bir hadisinde de şöyle buyurmaktadır:
“Karanlıkta mescitlere gidenleri, kıyamet günü tam bir nur ile müjdele.”
Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s) konu hakkında bir hadisinde de şöyle buyurmaktadır:
“Üç kişi bir köyde veya sahrada bulunur ve cemaatle namaz kılınmazsa, şeytan onlara hakim olur. Öyleyse cemaatten ayrılma.”