M. Lütfi TAŞÇI

M. Lütfi TAŞÇI

lutfitasci@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Cennetliklerin özellikleri
12 Temmuz 2015 Pazar, 09:00
Yüce Allah (c.c) yaptığımız hiçbir ameli karşılıksız bırakmayacaktır. Yüce Allah’ın ahirette biz mü’min kulları için hazırladığı ve çeşitli nimetlerle donattığı bir ebedi yurt vardır. Bu ebedi mutluluk yurdunun adı: Cennet’tir.
Bir mü’min için en büyük nimet; Allah’ın rızasını kazanmak, cennete girmek ve Yüce Allah’ın cemali ile müşerref olmaktır. Bu gerçek Kur’an-ı Kerim’de şöyle zikredilir: “O gün birtakım yüzler aydındır. Rablerine bakarlar.” (Kıyamet,22-23)
Cennetliklerin özellikleri Kur’an-ı Kerim’de çeşitli ayetlerle zikredilmektedir. Bu ayeti kerimelerden bazıları şöyledir:
“Onlar, Allah’a verdikleri sözü yerine getiren ve sözleşmeyi bozmayanlardır.” (Ra’d,20)
“Onlar, Rablerinin rızasına ermek için sabreden, namazı dosdoğru kılan, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli olarak ve açıktan Allah için harcayan ve kötülüğü iyilikle ortadan kaldıranlardır…” (Ra’d, 21-22)
Cennete götüren altı özellik…
İnsanı cennete götüren çeşitli özellikler vardır. Bunlardan bazıları Yaradan’a karşı bazıları da yaratılanlara karşı sorumluluklardır. Bazıları beşeri ilişkiler, bazıları insan hakları, bazıları da kişinin eline, diline, beline sahip olması ile ilgili konulardır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki:
“Bana şu altı konuda söz verene ben de cenneti garanti ederim.
Konuştuğunuz zaman doğru konuşun.
Va’dettiğinizi (sözünüzü) yerine getirin.
Size emanet edilen hususlara (söz veya mala) riayet edin, emin ve güvenilir olun.
Irz ve namuslarınızı haramdan koruyun.
Gözlerinizi harama karşı kapayın, bakmayın.
Ellerinizi, işlerinizi haramdan uzak tutun.”