M. Lütfi TAŞÇI

M. Lütfi TAŞÇI

lutfitasci@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Çocuğun gelişmesinde kitap
09 Kasım 2015 Pazartesi, 06:55
Kültür ve medeniyetin mimarı insandır. Kültürlü ve medeni bir insanın, kitaplarla ve sanat eserleriyle örülü bir hayatı vardır. Ruh ve zihin dünyasını kitap ve sanatla olgunlaştıran insan, güzel kokulu çiçeklerle dolu bir bahçede yaşıyor gibidir.
9-15 Kasım tarihleri arası "Dünya Çocuk Kitapları Haftası"dır. 
Çocuğun ilk eğitimi ana kucağında-baba ocağında başlar. Anne baba çocuk için rol modellerdir. Çocuk önce anne babasını örnek alır. Onları taklit etmeye ve onlar gibi konuşmaya başlar. Çocuk, anne babasının sözleri ile yaptıkları arasında bir bağlantı kurmaya çalışır. Anne babanın sözlerini ve yaptıklarını bir CD gibi beynine kaydeder. Çocuk, söylenenlerden ziyade yapılanlardan daha çok etkilenir. Bu nedenle çocuğuna kitap aşkını ve okuma alışkanlığını yerleştirmek isteyen anne babaların önce kendileri kitaplara aşık olmalı ve okumalıdırlar.
Anne babanın sözü ile özü bir olmalıdır. Sözü ayrı, yaptıkları ayrı olan bir anne babanın çocuğundan iyilik ve güzellik bekleme hakkı yoktur. Yalanın, talanın, dolanın cirit attığı bir ailede yetişen çocuğun, ruh ve zihin dünyası sağlıksız-olumsuz olur.
İnsan var olduğu günden beri bilmek ihtiyacındadır. İçinde yaşadığı şartlar gelişip değiştikçe bilgi de gelişmektedir.Haliyle insanın çözüm bekleyen konuları da artıp çeşitlenmektedir. Hayatın daha da yaşanır hale gelebilmesi için, günün şartlarına uygun meşru çözümler bulunmalıdır. Bu çözümlerin önemli şartlarından biri, içinde yaşanan zorlukları aşacak bilgi birikimine sahip olmaktır. Şüphesiz bilgi birikimini sağlamanın yolu, okuma ve öğrenme çabalarından geçmektedir. Bu bilgi birikimini sağlayacak temel kaynak ise kitaplardır.
Peki çocuklarımızı ne tür kitaplarla tanıştırmalı ve buluşturmalıyız?
İşte asıl can alıcı soru budur. Ruhen ve zihnen donanımlı çocuklar istiyorsak, öncelikle okuyacakları kitapların üslubunun ve konusunun çocuğa uygun olması gerekmektedir. Çocuğun kitapla kuracağı ilişki biçimi, hayatı algılama ve sürdürme biçimini de belirler. Ruhen ve zihnen donanımlı çocuklar yetiştirmenin ilk serüveni "BİSMİLLAH" ile başlar. Kariyer ve makam endişelerinden uzak, İSLAMİYET ve İNSANİYET yolunda yürüyecek bir insan olmayı öğreten kitaplarla çocuklarımızı yetiştirmeli ve yarınlara hazırlamalıyız.