M. Lütfi TAŞÇI

M. Lütfi TAŞÇI

lutfitasci@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Cumhuriyet Bayramı
29 Ekim 2014 Çarşamba, 08:45
29 Ekim 1923 Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunu ilan edişimizin 91. yıldönümünü kutluyoruz.
Büyük Türk Milleti’nin engin ve zengin tarihinde bayram yapılmaya değer nice mutlu olaylar, büyük zaferler vardır. 
Türk ve dünya tarih sayfaları yüce Türk Milleti’nin zafer belgeleriyle doludur. Türk milleti tarihin her döneminde Allah sevgisi, insan sevgisi ve vatan sevgisi ile yaşamıştır. Şanlı ecdadımız bu sevgiler uğrunda hiç tereddüt etmeden mallarını ve canlarını feda etmişlerdir.
 Milletimiz dinine, vatanına, bayrağına, ırz ve namusuna bağlı bir millettir. Bir Türk evladı için vatan; canından ve malından daha aziz ve değerlidir. Bir Türk’ün yaşamında hürriyet ve istiklal çok önemlidir. Bir Türk zillet ve esaret altında yaşamaktansa, şerefle ölmeyi tercih eder.
Bu nedenle bir Türk evladının en büyük ideallerinden biri de dini ve vatanı için yaşamak, gerektiğinde bu uğurda can vermektir. Çünkü bu uğurda can vermek, şehitlik mertebesine erişmek demektir.
Bizim için vatan kuru bir toprak parçası, bayrak ise bir bez parçası değildir. Her ikisi de uğrunda can verilen mukaddes değerlerdir. İstiklal şairimiz M. Akif’in ifadesiyle;
“Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!”
“Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.”
Bir başka şairimizin sözleri de şöyledir:
“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” 
Bizim için vatan; namus, iffet, izzet, haysiyettir. Vatan olmazsa dinden, namustan, haysiyetten, hürriyetten bahsetmek pek mümkün olmaz. Vatan olmazsa Allah’a karşı kulluk ibadetleri tam olarak ve hakkıyla yerine getirmek bile mümkün değildir.

Hainlerin büyük korkusu

Tarihimizin çeşitli dönemlerinde “ihanet kıvılcımı” ile vatan topraklarımız üzerinde ve bölgemizde “fitne ateşi” yakılmak istenmiştir. Günümüzde de karanlık mahfillerdeki iç ve dış hainler, ülkemizde ve bölgemizde yeni bir yangın çıkarmanın peşinde koşuyorlar. Barış ve huzur ülkesi olan Türkiye’yi, güvenliği ve huzuru olmayan bir ülke durumuna düşürmek için büyük gayretler sarf ediyorlar. Ülkemizi ve milletimizi çözümü zor çeşitli dert yumaklarının içine sokmaya çalışıyorlar. (RABBİM hainlerin planlarını bozsun ve kendi başlarına geçirsin) 
Unutmayalım ki kötülerin en büyük korkusu, iyilerin ittifakıdır. Vatan hainlerinin en büyük korkusu da, vatanını sevenlerin ittifakıdır. Vatanseverlerin ittifakı, hainlerin bütün planlarını bozacak ve yok edecektir. Türk, Kürt, Çerkez, Yörük, Abaza, Laz birbirleriyle kardeştirler. Hepsinin nabızları “Türkiye” için atmakta ve kalpleri “Kardeşlik” için çarpmaktadır. 
İyilerin ittifakı ile kötülerin rüyaları bile kâbusa dönüşür. Akıl, vicdan ve sağduyu sahiplerini destekleyelim ve birlikte olalım. Öyleyse Hacı Bektaşi Veli’nin “Bir olalım, iri olalım, diri olalım” sözünü hep birlikte hayatımıza hâkim kılalım. “Benim desteğimden ne olur ki?” demeyelim. “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” atasözünü unutmayalım.

Cumhuriyet Bayramı yürüyüşü

Türkiye’nin kurumsal bir yapıya sahip örnek kuruluşları vardır. Bunlardan biri de kent konseyleridir’dir. Bir kent konseyi, kendi yöresinin en önemli “Toplumsal Kuruluşu” dur.
Türkiye’nin en aktif, başarılı, örnek, model ve lider kent konseyi ise “BURSA KENT KONSEYİ” dir. Kısa adı BKK olan Bursa Kent Konseyi ortaya koyduğu projeler ve yaptığı çalışmalar ile bir Bursa markası olarak, Türkiye ve dünyaya örnek olma yolunda ilerlemektedir.
Bursa Kent Konseyi’nin bugün bir daveti var. BKK Başkanı Semih Pala, Bursalıları bugün saat 12.00 de “Cumhuriyet Bayramı Yürüyüşü” ne davet ediyor. Heykel’deki ATATÜRK anıtı önünden başlayıp, Cumhuriyet Caddesi istikametinde devam edip, Zafer Meydanı’nda son bulacak olan yürüyüş daveti için BKK’yı kutluyorum.
Milletçe ilelebet var olmak istiyorsak, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmalıyız. Çünkü bir milletin var olması, öz değerlerine sahip çıkmasıyla mümkündür. Şanlı ecdadımız gibi bizler de, din ve vatan için yaşar ve ölürüz. Unutmayalım ki; vatan için yaşamasını bilmeyenler, vatan için ölmesini de bilmezler.
29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasında ve İstiklâl Savaşı’nın kazanılmasında canla başla mücadele eden ve bizlere Anadolu topraklarını emanet bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman ecdadımızı, bütün şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnet ve rahmetle anıyorum. Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.