M. Lütfi TAŞÇI

M. Lütfi TAŞÇI

lutfitasci@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Kokan ağız, sararan diş
18 Kasım 2015 Çarşamba, 07:26
Allah’ın nimetleri insanı çepeçevre kuşatmıştır. İnsan hangi yöne dönse, orada Allah’ın sayısız nimetleriyle karşılaşır. Bu gerçek Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur:
“Allah’ın nimetlerini sayacak olsanız sayamazsınız”(İbrahim-34)
İnsan için en önemli nimet imandır. İmandan sonra ise sağlıktır. Bu hakikati Peygamber Efendimiz (s.a.s)  şöyle zikreder: “İmandan sonra en önemli nimet sağlıktır.”  Başka bir hadisinde de “İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunların kıymetini bilmezler. Bunlar sağlık ve boş vakittir.” buyurmuştur.
İslam sağlık ve temizlik dinidir. İslam dini, insanın öncelikle sağlıklı ve temiz olmasını hedefler. Sağlık konusu üzerinde önemle duran Sevgili Peygamberimiz (s.a.s): “Sağlıklı Müslüman hasta Müslüman’dan daha hayırlıdır”  buyurmuştur.
İnsan ruh ve bedenden oluşan bir varlıktır. İnsanda ruh ve beden temizliği çok önemlidir. Temiz olmak, insan olmanın bir özelliğidir. Temizlik bir kısım ibadetlerin ön şartı, sıhhatin ise vazgeçilmez unsurudur. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in ifadesiyle “Temizlik imanın yarısıdır.”
Beden sağlığı, ağız bakımı ve temizliğiyle başlar. Çünkü mikropların en çok bulaştığı yerlerden biri ağızdır. Birçok hastalıktan kurtulmanın yolu ağız ve diş sağlığından geçer.
Modern dünya ağız ve diş sağlığını daha birkaç asırdır ele almıştır. Ancak 14 asır evvel Peygamber Efendimiz, ağız ve dişlerin temizlenmesini şu sözleriyle tavsiye etmiştir: “Misvak kullanınız. Zira misvak ağzı temizler ve Hakkın rızasını kazandırır.”
16-22 Kasım tarihleri arası "Ağız ve Diş Sağlığı Haftası"dır.
Ağız, burun ve diş temizliğinin insanın tabii bir ihtiyacı olduğunu bir hadis-i şerifinde ifade eden Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), "hastalık gelmeden evvel, sağlığınızın kıymetini biliniz" hadisiyle de Müslüman'a bir misyon yükler. Bu misyon hastalıktan korunmadır. Hastalıktan korunmanın en öncelikli yolu ise temizliktir.
Müslüman temiz ve bakımlı insandır. Müslüman sararmış değil, bembeyaz dişlere sahip olmalıdır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) dişlerini temizlemeyenleri gördüğünde: “Size ne oluyor da dişleriniz sararmış olduğu halde toplum içine giriyorsunuz. Misvak kullanınız (dişlerinizi temizleyiniz)” buyurmuştur.
Müslüman ruhuyla ve bedeniyle, içiyle ve dışıyla temiz olmalıdır. Müslüman’ın ağzı kokmamalıdır. Müslüman muhatabını ağız kokusu ile rahatsız etmemelidir.  Ağız ve diş temizliğine çok önem veren Peygamber Efendimiz: “Sarımsak ve soğan yiyen kimse (kokusu gitmeden) mescitlerimize yaklaşmasın” buyurmuştur.
Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in eve girdiğinde ilk işinin misvak kullanmak olduğunu ve ayrıca gece namaza kalktığında ağzını temizlediğini kaynaklardan öğrenmekteyiz.
Sonuç itibariyle;
Temizlik bir ibadettir. Kur’an’ın beyanına göre “Allah temiz olanları sever” (Bakara-222) Sevgili Peygamberimiz’in ifadesine göre de: “Temizlik imana, iman da cennete götürür.”
Selam ve dua ile…