M. Lütfi TAŞÇI

M. Lütfi TAŞÇI

lutfitasci@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Muharrem ayının önemi
16 Ekim 2015 Cuma, 07:20
Hicri takvime göre, muharrem ayındayız. Hicri takvim nedir?
“Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in Mekke’den Medine’ye hicretini tarih başlangıcı olarak alan takvime hicri takvim denir.”
Hicri takvime aynı zamanda “kameri takvim” de denir. Hicri takvim muharrem ayı ile başlar. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in “hürmete şayan bir ay” diye nitelendirdiği muharrem ayı, sayısız lütuf ve hikmetlerle doludur. 
 Hicri aylar sırasıyla şunlardır: “Muharrem, Safer, RebÎu’l-Evvel, RebÎu’l-Ahir, Cemaziye’l-Evvel, Cemaziye’l-Ahir, Recep, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade, Zilhicce”
Muharrem ayı, Müslümanlar için çok önemli ve değerli bir aydır. Muharrem ayı, Kur’an-ı Kerim’de zikredilen dört kutsal aydan biridir. 
Muharrem ayı manevi bir hasılat ayıdır. Bu ay; İlahi rahmet ve bereketin, ihsan ve ikramın gönüllerimize ve hanelerimize sağanak sağanak yağdığı bir aydır. Muharrem ayı içerisinde birçok hadiseyi barındırmaktadır.
Muharrem ayının 10. günü “Aşure Günü”dür. (Miladi takvime göre 23 Ekim 2015 Cuma günü “Aşure Günü”dür.)
Muharrem ayı ve aşure gününde oruç tutmak çok faziletlidir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) bu konuda şöyle buyurmuştur: “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, muharrem ayının orucudur. Farz namazından sonra en faziletli namaz da gece namazı (Teheccüd namazı)dır.”
Muharrem ayını çok iyi bir şekilde değerlendirelim. Gündüzlerimizi oruç tutarak ve çeşitli ibadetlerle, gecelerimizi de başta teheccüd namazı olmak üzere dua ve zikirlerle geçirelim. İbadet cihetiyle daha aşkla ve heyecanla bir hayat geçirelim.
Yeni bir HİCRİ yıla girdik. Yıl boyunca nefsimize mağlup değil, galip olalım. Bizi ALLAH’a yaklaştıran işlerle meşgul olalım. Evrad ve ezkâr içinde olalım. Salih ameller işleyelim.
Selam ve dua ile...