M. Lütfi TAŞÇI

M. Lütfi TAŞÇI

lutfitasci@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Namaz vakitleri için önemli bir uyarı
26 Ekim 2015 Pazartesi, 05:52
İslam’ın şartlarından biri “namaz”, namazın şartlarından biri ise “vakit”tir.
Namazlar, vaktinde kılınmalıdır. Vakitler, namazlar için çok önemlidir. Namazlar vaktinden önce kılınamaz, vaktinden sonraya bırakılamaz. Vakte riayet farzdır. Bir farz namazın vakti içinde kılınmasına “eda”, vaktinden sonra kılınmasına da “kaza” denir. Ancak namazı vaktinde kılmamak ve kazaya bırakmak büyük bir günahtır.
Namazların belirli vakitlerde kılınması gerektiği Kur’an-ı Kerim’de şu ayet ile sabittir:
“Şüphesiz namaz, müminlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır.” (Nisa-103)
Bu ayetten çok net anlıyoruz ki, namaz vakitlerinin başlangıcı ve sonu vardır.
Sabah namazının vakti, fecir doğmasından güneşin doğmasına az bir süre kalana kadardır.
Öğle namazının vakti, güneşin semanın ortasından batıya doğru kaymasından itibaren başlar ve her şeyin gölgesi kendisinin iki misline ulaşacağı zamana kadardır. Bu zamana “asr-ı sânî” denir.
İkindi namazının vakti, öğle namazının vaktinin çıkmasından güneşin batmasına kadar olan süredir.
Akşam namazının vakti, güneş batmasıyla başlar ve şafağın kaybolacağı zamana kadardır.
Yatsı namazının vakti, şafağın kaybolmasından yani akşam namazı vaktinin çıkmasından itibaren başlar, ikinci fecrin doğmasına kadar sürer.
Bu önemli bilgileri istifadelerinize sunduktan sonra 8 Kasım’a kadar çok dikkat etmemiz gereken bir durumu izah etmek istiyorum. 
Dünya ülkeleri saatlerini 1 saat geri alarak yaz saati uygulamalarını sonlandırdılar. Ancak ülkemizde 1 Kasım seçimleri nedeniyle ileri saat uygulaması devam edecektir.
Basılı takvimlerdeki namaz saatleri önceden belirlendiği için, 8 Kasım’a kadar yani 15 günlük sürede namaz vakitlerini karıştırabilir ve namazı vaktinde kılmama gibi bir durum içinde olabiliriz.
Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığımız bir açıklama yaparak bu önemli konuda vatandaşlarımızı uyardı. 25 Ekim-8 Kasım tarihleri arasındaki dönemde takvimlerde yer alan vakit namazları saatlerine uyulmamasını istedi.
Peki ne yapmak gerek?
8 Kasım’a kadar takvimlerdeki saatlere 1’er saat eklersek, yanlış yapmamış oluruz. Haliyle namazlarımızı vaktinde kılmış oluruz.