M. Lütfi TAŞÇI

M. Lütfi TAŞÇI

lutfitasci@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ramazan ayının fazileti
18 Haziran 2015 Perşembe, 08:25
Yüce Allah buyuruyor ki: 
“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır…” (Bakara 185)
Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) ramazan ayını ve faziletini şöyle bildirmiştir:
“… Ramazan öyle bir aydır ki, Allah gündüzleri oruç tutmayı farz ve gece ibadetini (teravihi) de nafile kılmıştır. Bu ayda bir kimse; Allah’a bir hayırla yaklaşırsa, diğer aylarda farz eda etmiş gibi olur. Bu ayda bir farz edan eden diğer aylarda yetmiş farz eda eden gibi sevap kazanır. Ramazan, sabır ayıdır. Sabrın sevabı ise cennettir. Ramazan ihsan ve yardımlaşma ayıdır. Mü’minin rızkı bu ayda artar, bereketlenir… Ramazan ayı öyle bir aydır ki evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtuluştur…” 
Ramazan ayı; ibadetlerin ve yardımlaşmanın yoğunlaştığı, nefislerin terbiye edildiği, fakirlerin yedirilip-içirildiği, görüp-gözetildiği, sevap ve mükafatın, af ve mağfiretin arttığı aydır. 
Bu ay; tutulan oruçları, kılınan teravihleri, okunan hatim ve mukabeleleri, iftar ve sahurları, dua , tevbe, zikir ve niyazları ile baştan sona bir feyz, rahmet, bereket ve ecir ayıdır. Peygamberimizin (s.a.v.) ifadesiyle: “Bu ay; cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların zincire vurulduğu bir aydır.” 
Peygamberimiz (s.a.v) bu ayın fazileti ile ilgili şöyle buyurmuştur:
“Ümmetime ramazan ayında beş şey verildi ki bunlar, benden önce hiçbir Peygamber’e verilmemiştir:
Ramazanın ilk gecesinde Allah ümmetime rahmetiyle nazar eder ve Allah kime nazar etmişse ona ebediyen azap etmez.
Oruç tutmaktan dolayı akşama doğru meydana gelen ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzel ve hoştur.
Melekler oruçlular için gece ve gündüz istiğfar ederler. 
Ramazanın son gecesine ulaşıldığında Cenab-ı Hakk oruç tutan bütün kullarını bağışlar. 
Allah Teala cennetine: “Oruç tutan kullarımın dünya sıkıntısından kurtulup benim yurdumda ikramımla istirahat etmeleri zamanı yaklaştı. Ey cennetim! Onlar için hazırlan ve süslen” diye emreder.”