M. Lütfi TAŞÇI

M. Lütfi TAŞÇI

lutfitasci@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Şeytan
24 Temmuz 2015 Cuma, 08:00
Hepimiz büyük bir imtihan arenasındayız. Bu arenada iki büyük düşmanla mücadele ediyoruz. Bu iki düşmanın biri şeytan diğeri ise nefistir. Kur’an’da çok yerde ismi geçen şeytanın diğer adı da “İblis”tir. 
Düşman tek değildir. Dahili ve harici düşmanlar vardır. İç düşman çok tehlikelidir. Bu özelde de böyledir, genelde de böyledir. Bu gerçek “vatan-millet” konusunda da böyledir. Bir görünen ve bilinen düşmanımız vardır bir de gizli düşman “VATAN HAİNİ” vardır. Vatan haini iç düşmandır ve çok tehlikelidir. Dış düşman, iç düşmanın zaaflarını yakalar ve ona her türlü ihaneti yaptırır. Nefis ve şeytan ilişkisi de böyledir. İnsanın içindeki düşmanı “NEFİS”, dışındaki düşmanı “ŞEYTAN”dır.
Şeytan öncelikle nefsin zaaflarını öğrenir. Nefse hakim olur ve istediği gibi yönetir. İnsanı yaldızlı sözlerle, süslü vaatlerle kandırıp kendine meylettirir. Sonra insanın tercihini habis (pis) zihni dürtülere ve akabinde çirkin fiiliyatlara dönüştürür. İnsanın hem dünyasını hem de ahiretini mahveder.
Peygamber Efendimiz (s.a.s.)  buyuruyor ki: 
“ Muhakkak ki şeytan, insanın vücudunda kanın dolaştığı gibi dolaşır. ”
Peygamber Efendimiz (s.a.s) bu hadisi ile şeytanın insanla ilişkisini çok muazzam bir benzetmeyle ifade ediyor. Şeytana karşı her an teyakkuzda olmamız gerektiğine dikkatlerimizi çekiyor. Hadisi şeriften anlıyoruz ki; kanın damarlarda sessiz sedasız ama sürekli deveran halinde olduğu gibi şeytan da çeşitli hile ve desiselerle insanı çepeçevre kuşatır. İnsanı çepeçevre kuşatan şeytan, onu daima kötülüğe çağırır. 
İlk insan Hz.Adem’dir. Allah ilk insan Adem (a.s)’i yaratınca meleklere, ona saygı ile eğilin diye emretti. İblis (şeytan) kendisinin ateşten, Adem (a.s)’in ise topraktan yaratılmış olmasını gerekçe göstererek saygı ile eğilme emrini yerine getirmedi. Allah, şeytanı huzurundan kovdu.
Şeytan, huzur-u ilahiden kovulmasına ve lanetlenmesine sebep olarak insanı gördüğünden dolayı insana düşman kesilmiştir. Şeytan ilahi huzurdan kovulunca kıyamet kopuncaya kadar Allah’tan yaşama izni istemiş ve “Senin şerefine and olsun ki, içlerinden ihlaslı kulların hariç, mutlaka onların hepsini azdıracağım.” ( Sad-82,83 ) demiştir. 
Şeytan bu sözünü gerçekleştirmeye ilk olarak Hz. Adem (a.s.) ve eşi Hz. Havva ile başlamıştır. Hz. Adem ve Hz. Havva’yı kandırarak onların yaklaşmaları yasak olan ağaçtan yemelerini sağlayarak, yasağı işlemelerine sebep olmuştur.
Şeytan insana önünden, arkasından, sağından ve solundan yaklaşır. İnsana yaptıklarını güzel gösterir. İnsanı namazdan ve Allah’ı anmaktan alıkoyar. İçki, kumar ve fuhuş gibi eylemleri sevdirir. İnsanları fakirlikle korkutur. İnsanlara her türlü kötülüğü ve  haramı emreder. İnsanlara kötülükleri süslü ve cazip gösterir. İnsanlar arasına düşmanlık ve kin sokar. Kardeşi kardeşe düşürür ve öldürtür.
Bugünkü yazımda sizlere iki büyük düşmanımızdan biri olan şeytanı tanıtmaya ve anlatmaya çalıştım. Bir başka yazımda da İBLİS (şeytan)’dan korunma yollarını kaleme almaya çalışacağım…