M. Lütfi TAŞÇI

M. Lütfi TAŞÇI

lutfitasci@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
“Şüphesiz mescitler Allah’ındır”
02 Ekim 2015 Cuma, 07:40
1-7 Ekim tarihleri arası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”dır.
Tarihin her döneminde irşat ve tebliğin merkezi olan camilerimiz; Allah’ın rızasını kazanmak, ibadet etmek ve hayırlı işler yapmak için Müslümanların bir araya geldikleri kutsal mekanlardır.
Camiler Allah’ındır. Kur’an-ı Kerim de: “Şüphesiz mescitler Allah’ındır...”(Cin-18) buyrulmuştur.
Camiler; kardeşlik ve dostluk temellerinin atıldığı, Müslümanların hayatlarında yapmaları gerekenlerin anlatıldığı, ilim, irfan, edep, terbiye…ocaklarıdır.
Camiler; Allah’ın evleridir. Camiler; insanlar için kurulan ilk mabedimiz olan “Kabe”nin birer şubeleridirler. Yüce Allah: “Şüphesiz, alemlere bereket ve hidayet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk ev Mekke’deki (Kabe) dir.” (Al-i İmran-96) buyurmuştur.
Camiler; zengin-fakir, amir-memur, işveren-işçi, büyük- küçük demeden, aynı safta omuz omuza, gönül gönüle namaz kıldığımız, herkesin eşit olduğunu gördüğümüz, sevinç ve üzüntülerimizi paylaştığımız, huzur ve mutluluğa ulaştığımız, manevi şifa merkezleridir.

Toplumun manevi liderleri imamlar

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen, tebliğ ve irşadı kendisine dert edinen, okuyup araştıran, hem sağlıklı ve sağlam bir mesleki bilgiye, hem de genel kültüre sahip olan “Din Görevlisi” veya diğer bir ismiyle “İmam”larımız, Müslüman beldelerinin mührü olan camilerimizde görevlendirilen liyakatli kişilerdir.
Toplumun manevi rehberliğini yapan bir din görevlisi, aynı zamanda da bir “din gönüllüsü”dür. “İmamlarımız” Kur’an-ı Kerim’i güzel ve düzgün okuyan, ilmihal bilgisine sahip, halkla iç içe olan, giyimine dikkat eden, dış görünüşü itibariyle tertemiz ve düzenli önderlerdir.
Din görevlisi ve gönüllüsü olmak güç bir iştir. Kar taneleri kadar berrak ve temiz olan “imamlarımız”, doldurdukları minber ve mihrabın “Resulullah’ın makamı” olduğunu bilen ve bu mukaddes emanetin şuuru içerisinde olan şahsiyetlerdir.
Din görevlisi görevini ve hizmetlerini sırf Allah rızası için yapar. “Dünyevi çıkar ve menfaatlerin” asla esiri olmaz. Hakk nezdinde de, halk nezdinde de önemli bir değerdir. 
Selam ve dua ile…