Hava Durumu

19 Mayıs'ta dünya atabarı oynadı

Yazının Giriş Tarihi: 22.05.2019 07:56
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.05.2019 07:56

Bu yıl 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları içersinde bir de özel etkinlik gerçekleştirildi. Türkiye Halk Oyuncular Birlik Platformu ile Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nün işbirliği ile "Dünya Atabarı Oynuyor Projesi" hayata geçirildi.
Bu proje kapsamında 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda 81 il ve 19 ülkede saat 19:19'da tüm meydanlarda aynı anda binlerce kişi Atabarı oynadı.
Proje Şinasi Pala, Suat İnce, Hakan Evciman ve Taner Demiralp'in koordinatörlüğünde tüm Türkiye ve dünyada gerçekleşti.
Bursa özelinde ise Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Öğretim Görevlisi Nazım Gürak tarafından koordine edilen projeye yaklaşık 1200 kişi katıldı. Heykel'de yapılan etkinlik tüm Bursalıların ilgisini çekti.
Bursa İl Kültür Müdürü Ahmet Gedik, Halk Oyuncular Platformu Sanat Yönetmeni Suat İnce ve sivil toplum örgütlerinin başkanlarının katıldığı proje, şu ana kadar dünyada yapılan en büyük dans projesi olarak kayıtlara geçti.
Güzel ve özel bir projeyi düşünenleri, katkı koyanları, emek harcayanları ve izin verenleri kutluyorum.

MUDANYA VE GERİ DÖNÜŞÜM

Sağlıklı bir çevreye ulaşma noktasında atılması gereken adımlardan biri de atıkların geri dönüşüm için sağlıklı bir biçimde toplanması.
Bu konuya çok az belediyemiz önem veriyor. Bir aralar bunlardan birisi de Mudanya Belediyesi'ydi.
Ama son 2 yıl içinde o bölgede yaşayan biri olarak geridönüşüm ile ilgili çöp toplamaları ortadan kalktı.
Şimdi Mudanya Belediyesi yeni bir projeyi hayata geçirmeye başlamış.
Atıkların geri dönüşüme kazandırılması ve düzenli olarak toplanması amacıyla geri dönüşüm kutularının ardından ilçedeki tüm okullara "Geçici Atık Getirme Kafesi" yerleştirdi.
Dileğimiz bu uygulamanın tüm Mudanya'ya yayılması.
Benim yaşadığım Aydınpınar'da da eski geridönüşüm kutularını yeniden görmek istiyoruz.
Buradan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a iletiyorum.
Yaklaşık 2 yıldır geri dönüşümleri araba bagajında taşıyıp, dışarıda bulduğumuz geri dönüşüm kutularına atıyoruz. Eskiden sitemizin içinde de geri dönüşüm kutuları vardı.
Sonra onlar ihale süresi bitti denilerek ortadan kaldırıldı.
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz yeni çalışmaları ile ilgili şunları söyledi:
"İlçemizde siteler, belirli cadde ve sokaklar, muhtarlıklarımız ile özellikle okullarımıza geri dönüşüm kutularımızın dağıtımını gerçekleştirdik.
Geri dönüşüm konusunu önemsiyoruz.
İlçemizdeki öğrencilerimize belirli zamanlarda çevre mühendisimiz ve çevre teknikerimiz geri dönüşüm konulu seminerler veriyor.
Ayrıca okullarımızın ve kurumlarımızın gerçekleştirdiği geri dönüşüm proje ve faaliyetlerine belediye olarak her zaman destek olmaya devam edeceğiz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.