Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
24. Kalite Kongresi
19 Kasım 2015 Perşembe, 07:19
II. Dünya Savaşı sonrası  Japonlar teslim olunca, General Mc Arthur, “Japon ekonomisini ayağa kaldırmak için”  Amerika’dan yardım ister.
O dönem iki bilim insanı Edward Deming ve Robert Curan Japonya’ya gelir. Süreç içinde dünyada kalite hareketi veya kalite çalışmaları dediğimiz kavram oluşmaya başlar. Japonlar Deming’i o kadar çok severler ki, kalite ödülle-rine “Deming Ödülü” adını verirler.
Japonya öncesi Deming’in Türkiye’ye geldiği ve Devlet İstatistik Ens-titüsü’nün kuruluşunda rol oynadığı ve de Bursa’da bir konferans verdiği söylenir.
Ülkemizde kalite çalışmalarında lokomotif rolünü 1990 yılında kurulan Türkiye Kalite Derneği üstlenmiştir.
Bu yıl 25. yaşını kutlayan Türkiye Kalite Derneği , 1991 yılından beri Kalite Kongreleri düzenliyor. Bu yılki 24. Kalite Kongresi.
İstanbul Kongre Merkezi’ndeki bu yılki toplantıya 3 bini aşkın kalite sevdalısı katıldı. Açılışta Kal Der Başkanı Hamdi Doğan, TUSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ve EFQM Başkanı Andreas Wendt konuştu.

Bursa etkinliği

24. Türkiye Kalite Kongresi’nde her zamanki gibi yoğun bir Bursa etkinliği vardı. Bursa Kal Der, Nilüfer Belediyesi, TSE Bursa İl Koordinatörlüğü, Bursagaz ve diğer kuruluşlar ilgi gösterdi.
Kongrede aynı zamanda Kal Der Başkanı Hamdi Doğan tarafından Kalite Elçileri beratları da verildi.
Çok sayıda Bursalı da bu beratı aldı.

Bülent Eczacıbaşı’nın fotoğrafı

Kongrenin ana oturumunda Eczacıbaşı Hol-ding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı bir konuşma yaptı.
O dönem TUSİAD Başkanlığı’nı da yapan Eczacıbaşı konuşmasına I. Kalite Kongresi’ndeki bir fotoğraf ile başladı. 
Fotoğrafta Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TUSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Kal Der Başkanı, TSE Başkanı ve Japonya’dan bir akademisyen vardı.
Ne çarpıcı değil mi, o dönemler kalite çalışmaları Cumhurbaşkanlığı nezninde takip ediliyormuş.