Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Adı olmayan kadınımız
08 Mart 2016 Salı, 07:45
Laf olsun diye, laf söylemeyi ve iş yapmayı çok seviyoruz. Her konuda referans alarak kadınların ne kadar önemli olduğunu dilimizden düşürmeyiz. 
Ama istatistiklere baktığımızda ev kadınlarımızın yüzde 68’inin evde şiddete maruz kaldığını görürüz. Üniversite mezunu kadınlarımızın nerede ise dörtte biri de şiddet mağduru.Seçme ve seçilme hakkının kadınlarımıza birçok Avrupa ülkesinden önce verildiğiyle gurur duyarız. Kelimeye bakar mısınız? “Verildiği” ile. Aynen toplumumuza verilen ve birkaç beden büyük gelen diğer kazanımlarımız gibi.
Ümmetlikten çıkamamış bir toplumun, yurttaş gibi davranmasını  beklemek; kadınların yok sayıldığı toplumda; haklarından söz etmek komik geliyor. Bizler de laf olsun diye her yıl bir kez bu satırları yazıyoruz.
8 Mart 1857’de New York’ta 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları için greve başlar. Olaylar bastırılırken işçiler kilitlenir, yangın çıkar ve 129 kadın işçi ölür.
O günün anısına yıllardır Dünya Kadınlar Günü bugün kutlanır.
Kutlu olsun.

Tıp Haftası etkinlikleri

Bu hafta itibarıyla Tıp Haftası etkinlikleri pazartesi itibarıyla başladı.
Bursa Tabipler Odası ve Uludağ Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği bu hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılıyor.
Sanatçı hekimlerin sergilerinden, kelime oyununa; tiyatrodan konferanslara kadar birçok etkinlik var. Finalinde ise 14 Temmuz Tıp Bayramı düzenlenecek balo ile kutlanacak.

SUFODER ve Hayır sergisi

Mustafakemalpaşa’da kurulu olan fotoğraf sanatına gönül vermiş bir derneğimiz var. Adı Suuçtu Fotoğraf Sanatı Derneği.
Bu derneğin üyelerinden Doğa ve Yaşam fotoğrafçıları Şükran Kor, Nihal Hünük ve Ülker Arslan “Hayır” adını verdiklerini bir sergi açtılar.Bu sergi 10 Mart’a kadar Nilüfer Konak Kültürevi’nde devam edecek.
Doğa ve Yaşam fotoğrafçıları Şükran Kor, Nihal Hünük ve Ülker Arslan’ı bu güzel çalışmalarından ötürü kutluyorum.