Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
AK Parti ve hizmet
03 Şubat 2014 Pazartesi, 07:31

AK Parti ve Hizmet hareketi arasındaki çatışma toplumda yaratılan algı ile sanki 17 Aralık’ta başlamış gibi görünüyor.
Ama işin kök nedenine indiğinizde daha uzun bir sürece yayıldığını görüyorsunuz.
AK Parti’yi, AK Parti yapan ve on yılı aşkın bir süredir iktidarda tutan temel olgu ‘ideoloji partisi olmaktan çıkıp’, bazı paradigmaları yıkarak ‘kitle partisi’ne dönüşmesiydi.
Bunu hayata geçirirken de kağıt üzerinde olmasa da, pratikte  bir koalisyona veya başka bir deyişle bir uzlaşıya imza attı.
Bu koalisyonun/uzlaşının ayaklarını AK Parti, ABD, AB ve Hizmet hareketi oluşturuyordu.
AK Parti her seçimde oyunu artırıp, güçlendikçe başındaki lider ve çevresinin çizmiş olduğu ‘kırmızı çizgiler’ belirmeye başladı.
Bu çizgilerdeki iç ve dış politikalar süreçte parça parça koalisyon/uzlaşı ortakları ile ters düşmesine ve bir biçimde koalisyonun/uzlaşının bozulmasına neden oldu.
Dolayısıyla ortadaki durumu sadece bir dershane veya 17 Aralık’a bağlamak yanlış olur.
“One minute” ile başlayan, Gazze ile devam eden, Libya ve Suriye’ye uzanan uzun bir yolculuktur, bu.
Bendeniz bu konuda böyle düşünüyorum.

KADIN CİNAYETLER, VE ERKEN EVLİLİK

Ülkemizin temel sorunlarından biri “erken yaş evlilikleri” ve “kadın cinayetleri”.
Cumartesi günü edebiyatçı ve sanatçı kadınlar İstanbul ve İzmir’den sonra Bursa’da Nâzım Hikmet Kültürevi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek bu konuyu kınadılar.
Farklı sanat disiplinlerinden ve edebiyat alanından söz sahibi kadınlarımız, çocuk gelinlerin trajedisini görmezden gelen ve bunu  pedofili vakası olarak yansıtan anlayışa karşı çıktılar. Toplatının Bursa çağrıcıları şunlardı:
“Halide Yıldırım(Şair), Huri Aykut (Seramik Sanatçısı), Zehra Betül(Şair), Pelin Yılmaz(Yazar) Banu Biçen (Ressam), Şafak Pala (Yazar), Nursel Aras(Yazar), Süreyya Akçay(Şair), Simla Uğur (Tekstil ve Dokuma Sanatçısı), Halime Yıldız(Şair, yazar), Kadire Bozkurt (Öykücü), Nadide Utku(Yazar), Muhsine Arda(Şair).”

MURAT ŞAHİN ÜÇGE’DE

ÜÇGE’nin düzenli olarak düzenlediği “Perakende Söyleşileri”nin bu ayki konuğu  Murat  Şahin.
Murat Şahin “Secure Drive” fikri ile 2010 yılında Junior Chambers International tarafından “Yaratıcı Genç Girişimci Ödülü” aldı ve European Business Awards 2011’de Türkiye temsilcisi olarak finallere gitti.
Şahin, World Future Society üyesi ve aynı zamanda Fütüristler Derneği Başkanı.
8 Şubat Cuma günü  "100 Yaşında Gençler Dönemi İçin Hazırlık" başlıklı söyleşisiyle,  Şahin “Perakende Söyleşileri”nin konuğu olacak.