Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bodrum’da Chatham House toplantısı
22 Ekim 2014 Çarşamba, 08:26
Geleneksel Bodrum Yuvarlak Masa Toplantıları  tam 10 yıldır "Chatham House" kurallarına göre düzenleniyor. 
Yani katılımcılar toplantıda dile getirilen görüşleri, kimin fikri olduğunu söylemeden başkalarıyla da paylaşabiliyor.
Avrupa Reformu Merkezi (CER) ve İstanbul'da kurulu Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) ortaklığında yürütülen etkinliklere iki yıldır CHP Bursa Milletvekili Doç.Dr. Aykan Erdemir de katılıyor.   
Hafta sonu düzenlenen toplantıya İtalya eski Başbakanı Enrico Letta, İsveç eski Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Avrupa Parlamentosu Genel  Sekreteri Klaus Welle ve halen Brookings Enstitüsü'nden  Kemal Derviş gibi isimler de vardı.
Aykan Erdemir'in yanı sıra MHP'den Tuğrul Türkeş ve CHP'den Faruk Loğoğlu da toplantıdaydı.
Toplantıda neler konuşulduğunu Erdemir’e sorduğumda şunları söyledi:
“Bu sene Türkiye ve Ortadoğu'nun siyasi ve ekonomik geleceğine ilişkin oldukça karamsar tespitler yapıldı. Gerek Avrupa Birliği'nden gerekse NATO'dan gittikçe uzaklaşan ve yalnızlaşan bir Türkiye tablosu çizildi. Türkiye'nin "onurlu yalnızlık" olarak ifade ettiği dış politikanın aslında "tehlikeli yalnızlık" olduğu uyarısı yapıldı.”

Şümürz’ü izledik

Tiyatro Hayal Perdesi, Nilüfer Belediyesi Nilüfer Sanat'ın katkıları ve ünlü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski'nin rejisiyle, "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz" ü Nazım Hikmet Kültürevi’nde izledik.
Bu avangart yani yenilikçi veya deneysel oyun Yazar Boris Vian’ın romanından uyarlanmış.
Değerlere sıkı sıkıya bağlı, saygıdeğer ve mutlu bir aile, kendi evlerinde, nerden geldiği belli olmayan büyük bir "gürültü"nün tehdidi altındadır. 
Kaçacakları tek bir yer vardır. Evlerinin üst katları. Korku içinde basamakları tırmanırlar; ancak o korkunç "gürültü" arkalarını bırakmaz. Her çıkışta, daha daralan bir yaşam alanına sahip olurlar.
Bu deneysel oyunda Reha Özcan, Şebnem Köstem, Selin İşcan, Sevil Akı, Tuba Karabey ve Nihat Alptekin rol alıyor.
Oyundan ne anladığıma gelince. Oyunda aynen Alman siyaset bilimci Noella Neumann’ın Sessizlik Sarmalı teorisindeki gibi  kişinin mensubu olduğu toplumun “genel-geçer” kabul ettiği görüşlere uygun  olmayan görüşleri varsa, toplumdan dışlanma korkusu nedeniyle kendini kısıtlayan veya fikrini söylemekten vazgeçenleri gördüm.
Bu oyunda da ben nedenini ve niçinini sorgulamadığı bir sese karşı, sürekli  yer değiştiren ve bu değiştirmeler sırasında hep daha minimal koşullara ulaşan bir kişinin/kişilerin bulunduğu konumu kanıksadığı, sorgulamadığı ve kaderi olarak kabul ettiği ama sürekli Şümürz adını verdiği vicdanı ile sürtüştüğü ve sonuçta yok olduğu anlatılmakta.

İsmet Devletkuşu ve Necatibey Kız Enstitüsü

İsmet Devletkuşu, Bursa’nın yakından tandığı Cengiz Devletkuşu’nun annesi.
Önceki gün İsmet Teyze’yi toprağa verdik.
Kendisi Necatibey Kız Enstitüsü’nün ilk mezunlarından.
İsmet Devletukuşu daha sonra Necatibey Kız Enstitüsü’nde Nakış öğretmenliği ve müdür yardımcılığı da yapmıştı.
O okuldan yetişen sayısız öğrencinin de öğretmenlerinden biriydi.
Bu aralar bir cenazeden, diğerine adeta koşuyoruz.
Devletkuşu ailesine başsağlığı diliyorum. İsmet Teyze ışıklar içinde yat.