Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Bursa’daki kadın dostu şirketler
15 Kasım 2015 Pazar, 08:24
Toplumumuzda “kadın evde oturup, çocuk bakar” paradigması hakimdir. Hele hele iş dünyasında kadın yönetici, patron görmek çok zordu.
Son  30 yılda bu paradigma ülke-mizde de yıkılmaya başladı. Ülke önce kadın bakanlar, sonra kadın başbakan gördü. Onu kadın vali ve kadın rektör takip etti.
Aynı dönemlerde yavaş yavaş kadın yönetici ve kadın patronları görmeye başladı. İş dünyasındaki etkin sivil toplum örgütleri bu  pa-radigmayı yıkmak için, önce İstanbul’da (Tüsiad), sonra Bursa’da (Busiad)  başlarına kadın başkan getirdiler.
Kadın holding CEO’ları görmeye başladık.
Capital Dergisi iş dünyasındaki “Kadın dostu şirketler” ve “Kadına yönetimde  şans veren şirketler”  üze-rine bir çalışma yaptı.
Kadın dostu ilk 100 şirket arasında üç Bursalı şirket var. Özdilek, Yeşim Tekstil ve Sütaş Bursa’daki Bursa kökenli kadın dostu 3 şirket.
Yönetiminde kadına şans veren ilk 100 şirket arasında ise Özdilek, Sütaş, Oyak Renault ve Delphi Otomotiv var.
Bursalı kadın dostu şirketlerimizi kutluyorum.

Bursa’da savunma atağı

Savunma Sanayi Müşteşarlığı, BTSO’nun konuğu oldu. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, BTSO Uzay Havacılık ve Savunma Sanayi Kümelenmesi üyeleriyle buluştu. 
Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Türkiye’nin savunma sanayisine yönelik yerli üretim projelerinde Bursa’nın gücünden daha fazla faydalanmak istediklerini söyledi.

İrgil, Gökkuşağı ve Gezi

CHP  Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil yeni şiir kitabı “Gökkuşağı”nı,  “Gezi’nin çocuklarına” adadı.
Dr. İrgil, insanların her zaman umuda ihtiyacı olduğunu belirterek “Her zaman iyi ve bana yardım eden insanların limanlarında korundum. Umarım ben de gelecekte sığınılacak bir liman olabilirim.” diyor.
Dr. İrgil’in bundan önce yayımlanmış İçimdeki Gökkuşağı, Bursa’nın Kadın Yüzü ve 40 Yaş-Kızıma Mektuplar isimli üç kitabı daha bulunuyor.