Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Büyük koalisyona doğru
10 Haziran 2015 Çarşamba, 08:41
İstikrarın sadece tek parti iktidarı ile sağlanacağının doğru olmadığını gördük.
Kafamızı biraz batıya çevirip Almanya’ya göz attığımızda 22 Aralık 2013’ten beri Avrupa ekonomisinde ayakta kalan ve büyüyen tek ülkenin koalisyon ile yönetilen Almanya olduğunu görürüz.
Eylül 2013’te Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in lideri olduğu Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU), seçimleri %41.5 oy oranıyla birinci bitirdi. Sigmar Gabriel liderliğindeki Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ise %25.7 oy oranıyla ikinci oldu. Sonra bu ikilinin kurduğu siyasi terminoloji ile Büyük Koalisyon, Alman ekonomisini uçurdu.
Son seçim sonuçlarına göz attığınızda AK Parti ve CHP oy oranlarının nerede ise birebir aynısını görüyorsunuz. Eksik olan tek şey “uzlaşma kültürümüz”. Belki bu sonuçlarda onun için bir fırsat doğar.
Bu durumu  gerilmiş Türkiye’nin normalleşmesi noktasında önemli bir fırsat olarak görüyorum.

Erdemir sonuçları değerlendirdi

Doç.Dr.Aykan Erdemir, ODTÜ Öğretim Üyesi ve geçen dönem CHP Bursa Milletvekili’ydi.
Sosyoloji ve siyasetbilim alanında çalışan Erdemir’seçim sonuçlarını değerlendirdi:
“7 Haziran'da, seçmenin Türkiye'nin geleceğine ilişkin beklenti ve tercihlerini öğrenme fırsatını yakaladık. Seçmen şunu dedi.
Başkanlık sistemi yerine parlamenter demokrasi. Güçler birliği yerine güçler ayrılığı. Çoğunlukçuluk yerine çoğulculuk
Dayatma yerine müzakere. Kutuplaşma yerine uzlaşma. Çatışma yerine ortak akıl. Dışlayıcılık yerine içericilik. 
Umarım koalisyon sürecinde tüm siyasetçilerimiz bu beklentilere uygun davranır.”

UÜ Anestezi ve Reanimasyon ABD akredite oldu

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nda verilen uzmanlık eğitimi, Avrupa Tıbbi Uzmanlar Birliği (UEMS) ve Avrupa Anestezi Derneği (ESA) Yeterlik Kurulu tarafından üçüncü kez akredite edildi.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Tıp Fakültesi’nde uzmanlık eğitiminin birçok anabilim dalında akredite edildiğine işaret ederek şöyle dedi:
“Bir başarıyı elde etmek kadar onu sürdürebilmek de önemlidir.”

Gökdere Rotary ve eğitim

Sosyal kulüplerimiz olanakları çerçevesinde toplumumuza katkı koymaya devam ediyor.
Bu kapsamda  Gökdere Rotary Kulübü, geçtiğimiz günlerde Osmangazi’de bulunan Mehmet Torun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ve Aziz Torun Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’ni ziyaret etti.
Rotaryenler, yapmış oldukları ziyarette, okulun ihtiyaçları doğrultusunda almış oldukları müzik enstrümanları ve atölye araç gereçlerini okul müdür yardımcısı Yaşar Kamalak’a teslim ettiler. 
Rotaryenlerin yardımlarını teslim alan  Kamalak, öğrenciler adına teşekkür ederken bu anlamlı yardımdan ötürü  mutluluk duyduğunu belirtti.