Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Çanakkale Kahramanları anısına
19 Mart 2014 Çarşamba, 08:23

Bursa Kent Müzesi’nde dün bir sergi açıldı. Bu sergi 18 Mart Çanakkale Kahramanları anısına açılmış bir fotoğraf sergisiydi.
Sergide 1857- 1924 tarihleri arasında yaşamış meşhur tezkire yazarı ve araştırmacı Ali Emirî tarafından Millet Kütüphanesi’ne kazandırılmış olan 50 adet Çanakkale Cephesi fotoğrafı var.
Çanakkale Savaşı’nı konu alan Malik Aksel koleksiyonundan 5  taş baskı resim de sergide.
Ayrıca bu sergide Çanakkale’de destan yazmış Bursalı Müstecip Onbaşı’nın hikayesine de  özel olarak bir yer ayrıldı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığı Millet Yazma Eser Kütüphanesi işbirliği ile hazırlanan sergi,  bir ay açık kalacak.
Evet,  bu arada Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı ve Yeşil Pedal Bisiklet Derneği işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte de 120 Bursalı bisikletçi, pedal çevirerek Kireçtepe Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburu Şehitliği’ndeki atalarımızı andı.

Soli Özel bugün  BUSİAD’a geliyor

BUSİAD’ın geleneksel olarak düzenlediği Çekirge Toplantıları’nın bugünkü konuğu gazeteci-yazar Soli Özel oluyor.
Bugün Almira Otel’de 19:30’da düzenlenecek toplantıda Soli Özel bizlerle “Devlet ve Demokrasi” konusundaki düşüncelerini paylaşacak.

Kurtcebe Alptemoçin ile

Erkurt Holding’in sahibi ve eski Devlet, Dışişleri, Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin ile Kitap Fuarı’nda karşılaştık.
Kendisi bildiğiniz gibi kitaba çok düşkün ve meraklı bir kişi.
Özellikle siyaset arenasındaki anılarını “Özallı Yıllar” isimli kitaplarda topladı.
Kendisine kitap fuarını nasıl bulduğunu sordum.
Çok sayıda güzel kitapla karşılaştığını söyleyen Alptemoçin “Fuarda indirim var ama genede pazarlık yapabiliyorsunuz. Ben pazarlık yaparak aldım” dedi.

3 yıl, 130 köy  ve 8 kitap

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 3 yılda 130 köyde yaptığı araştırmalar sonuçta 8 ayrı kitapta toplandı.
Halk kültürü araştırmacısı Özer Güleç bu çalışmayı yaparken, köy kültürünün nasıl bozulduğunu, popüler kültürün kendi değerlerini nasıl ortadan kaldırdığını üzülerek gördüklerini belirtti.
Büyükşehir Belediyesi Tarihi Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas, ansiklopedik olarak ilk kez böyle bir çalışmanın yapıldığını söyledi.