Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Çocuk, oyuncak ve üniversite
26 Ekim 2015 Pazartesi, 06:00
Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği ABD Başkanı Prof. Dr. Handan Asude Başal çocuk oyuncakları ile ilgili bir uyarıda bulunmuş.
Başal şöyle demiş:
“Süslü bebekler çocukları genç kızlığa özendirip masum duygularını yaşamalarına izin vermiyor, bu tarz oyuncaklar yapay bir nesil ortaya çıkmasına neden oluyor. Ayrıca denetimsiz bir şekilde piyasada satılan ve çocukların sağlığını tehdit eden Uzakdoğu menşeli oyuncaklara dikkat etmeliyiz. Çocuklarımızı bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimine katkıda bulunacak oyuncaklarla tanıştırmalıyız. Oyuncaklar yaş grubuna da uygun olmalı” 
Çocuklar yaşantımızdaki en değerli varlıklar. Onları olanaklarımız çerçevesinde oyuncağa boğuyoruz. Bu uyarılar önemli.
Ayrıca bu konunun bir başka önemli tarafı daha var. Uludağ Üniversitesi’nden yıllardır alışık olmadığımız bir biçimde yeni görüş bildirimleri gelmeye başladı. Bu çok önemli bir gelişme. Ben bunun üniversitelerin önemli işlevlerinden biri olduğunu düşünüyorum.

***

5. Fotofest başladı

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği ortaklığıyla 5.’si yapılan Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. 
Açılış törenine Ara Güler ve Doğan Hızlan ile yerli ve yabancı fotoğraf sanatçıları, fotoğrafa gönül verenler katıldı.

***

Bayrakla gel, teleferik bedava

Cumhuriyet Bayramı’nda Büyükşehir’den teleferik promosyonu. 
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Cumhuriyet Bayramı’nı coşku içinde kutlamak için farklı etkinlikleri hayata geçirdiklerini belirterek, bu yıl da 29 Ekim günü elinde Türk bayrağı ile gelenlerin teleferikle Uludağ’a ücretsiz taşınacağını söyledi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi  geçtiğimiz yıl da benzeri bir organizasyon yapmış ve 10 bin kişi bu etkinliğe katılmıştı.