Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Dünya Çocuk Günü
06 Ekim 2015 Salı, 07:19
İçinde yaşadığımız dünyada sadece biz varmışız gibi yaşamaktayız. Dünyada süratle kirletiyor, doğayı katlediyor, bizden sonrakiler veya bizden başka kimse yokmuş gibi davranıyoruz.
Halbuki biz bu dünyanın emanetçisiyiz. Bu emaneti bizden sonra gelecek kuşaklara en iyi şekilde bırakmak zorundayız.
Bundan 90 yıl önce 1925 yılında Cenevre’de “Çocukların Refahı için Dünya Konferansı” yapıldı. 54 ülke katılımıyla gerçekleşen konferansta “Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi” kabul edildi. 
Ardından Dünya Çocuk Günü fikri doğdu. Pek çok ülke, çocukların sorunlarına ilişkin olarak kamuoyunun dikkatini çekmek, onlara mutluluk getirmek ve çocuk konusunda teşvik etmek üzere bir günün olmasını dile getirdi.
Amaç çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşam özlemlerinin pekişmesidir.
Bildirgede esas olarak yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim gibi konulara odaklaşmaktadır.
Bu özel gün bazı ülkede ekim ayının ilk pazartesi olarak kutlanmakta.
Kutlu olsun.

***

Orkestra mazeret sınavı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü cumartesi günü Yetenek Sınavı yaptı.  Bazıları bu sınavı kaçırdı. Sınava  maze-reti nedeniyle katılamayan öğrenciler yarın mesai saatleri içerisinde yapılacak olan mazeret sınavına girmeleri gerekiyor.
Sınavı kaçıranların dikkatine. Yoksa hiçbir sınav hakkı talep edilemeyecek.

***

Baylan’dan enflasyon değerlendirmesi

BUSİAD Başkanı Günal Baylan enflasyonu değerlendirdi. 
Baylan şöyle dedi:
“Eylül 2015’te tüketici fiyatları %0,89 düzeyinde arttı ve enflasyon oranı %7,95 düzeyine yükseldi. Enflasyon oranının eylül ayında yükselmesinde, ulaştırma grubundaki fiyat artışları etkili oldu. Önümüzdeki dönemde döviz kurunda yaşanan değer kayıpları fiyatlara geçiş etkisi ile enflasyon daha da yükselebilecek ve yıllık olarak hedefin üzerinde kalınacak.”