Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Dünya Mimarlık Günü
13 Ekim 2014 Pazartesi, 08:42
Mimarlık dendiğinde aklıma 2 isim geliyor. 
Birisi yaptıkları ve 1882’de başlayan, onun 1926’da ölümünün ardından hala devam eden  eseri La Sagrada Família ile Antonio Gaudi.
Diğeri ise ölümsüz eserleri ile Mimar Sinan’ımız.
10 Ekim Dünya Mimarlık Günü’ydü. Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri kapsamında Mimarlık ve Fotoğraf sergisi açtı.
BAOB Oditoryum Fuaye Alanı’nda kurulan “Türkiye Modern Mimarlığı 1908-2008” başlıklı mimarlık sergisi ve Ümit Kazım Sandıkçı’nın “İstanbul’da 1’inci Ulusal Mimarlık Dönemi Yapıları” isimli fotoğraf sergisi Mimarlar Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Can Şimşek ve Yönetim Kurulu’nun ev sahipliğinde açıldı.
Başkan Can Şimşek, “Her yıl ekim ayının ilk pazartesi kutlanan Dünya Mimarlık Günü’nü ülkemizde bayram tatiline denk geldiği için gecikmeli olarak kutluyor ve etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz. ‘Sağlıklı ve mutlu kentler’ temasıyla kutladığımız bu günde mimarlığın daha egemen olduğu bir ortamda mimarlık yapabilme umuduyla hepinizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Dünya kız çocukları günü

Sizlere öncelikle Türkiye’de kadın olmanın ve kız çocuğu olmanın zorluğundan söz edeceğim.
Türkiye’de çocuk gelinlerin oranı yüzde 14.
Türkiye’de evli kadınların üçte biri evliliğini 18 yaşına gelmeden yapmış.
Türkiye’de 18 yaş altında evlenen her 10 kız çocuğundan dokuzu 18 yaşından önce anne olmakta. 
Çocuk gelin derdimizin dışında had safhada kadına şiddeti yaşayan bir ülkeyiz.
Birleşmiş Milletler, 2012 yılından itibaren “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutluyor.
İşin ilginci bu karar Türkiye, Kanada ve Peru’nun önerileriyle alınmış olması.
Amaç ise şöyle:
 “Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma He-
deflerine” ulaşılması ve kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımı açısından kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının son derece önemli olduğu, ayrıca bunun başarılmasının kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddeti önleyeceği, onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağı.”
Çocuk gelinlerimizin olmadığı, kadına şiddetin sıfırlandığı bir Türkiye umuduyla.

Mudanya Mütarekesi resmi töreni

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında önemli bir yer tutan ve Lozan antlaşmasına yol açan,  Mudanya Mütarekesi’nin 92. yıldönümü Mudanya’da görkemli bir törenle kutlandı. Mütareke binası önünde gerçekleştirilen resmi kutlamalara,  CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç,  Veli Ağbaba ile İsmet İnönü’nün torunu CHP Ankara Milletvekili Gülsüm Bilgehan da katıldı.  
Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hadi Usta ile Mudanya Kaymakamı Orhan Çiftçi ile CHP Bursa milletvekilleri Sena Kaleli, İlhan Demiröz, Aykan Erdemir ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da törende hazır bulundu. 
Mudanya’nın kardeş şehri Romanya’nın Mecidiye kenti Belediye Başkanı Marian Iordache de törene katıldı.