Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Dünya Tiyatrolar Günü
28 Mart 2016 Pazartesi, 07:21
Dün Dünya Tiyatro Günü’ydü. Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından ilan edilen Dünya Tiyatro Günü, 1961 yılından bu yana kutlanıyor. 
Bu arada 1962’de Dünya Tiyatrolar Günü ile ilgili ilk Evrensel Bildirge, Fransız yönetmen Jean Cocteau tarafından kaleme alınmıştı. O yıldan bu yana evrensel ve ulusal bildirgeler yazılmakta.  Bu yılki Ulusal Bildirgemizi oyuncu, yönetmen, akademisyen Zeliha Berksoy kaleme aldı. 
“Karanlık bir çağda yaşıyoruz.” başlıklı bildirge “İnsanlık Dramı” diye bir oyunun sergilendiğini anlatıyor. 
Shakespeare’in dediği gibi, “Doğduğu günde, bugün de tiyatronun asıl amacı nedir? Dünyaya bir ayna tutmak, iyilerin iyiliklerini, kötülerin kötülüklerini göstermek, çağımızın ne olup ne olmadığını ortaya koymak.” Sözleriyle devam eden bildirge 
Nâzım’ın ;
“Yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı,
Anlamak, o, bir müthiş bahtiyarlık, 
Anlamak gideni ve gelmekte olanı.”  dizeleri ile sonlanıyor.
Tiyatroya  gönül ve emek veren/vermiş herkese saygı ve rahmetle diyorum.

Sahillerimiz güzelleşiyor


Gemlik ve Mudanya sahilleri yıllardır ihmal edilen yerlerimizdi. Şimdi Büyükşehir, bir taraftan da sağlıklı bir altyapı için bu bölgeleri içme suyu hatlarının ardından kanalizasyon, yağmursuyu hatları ve arıtma tesisleri ile donatıyor. 
Başkan Recep Altepe, tüm sahillerin kısa zaman içinde pırıl pırıl olacağını söyledi.

Adalet Koşusu’na buyurun


Bursa Barosu bir etkinliğe imza atıyor. Hukukun üstünlüğüne dikkat çekmek amacıyla barolar düzeyinde Türkiye’de ilk defa Bursa Barosu’nun organizasyonuyla, halkın katılımına açık bir şekilde  “Adalet Koşusu” düzenleniyor.
Pazar günü saat 10:00’da Orhaneli Yolu’ndaki Eker Meydan’da başlayacak koşu yaş gruplarına göre 3 ayrı etaptan oluşacak.
Yarın Baro Başkanı Ekrem Demiröz, 10.00’da konu ile ilgili basın toplantısı yapıyor.