Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Elçi’nin cenazesi ve TBB
30 Kasım 2015 Pazartesi, 07:44
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Dün cenazesi 50 bin kişinin katıldığı bir törenle kaldırıldı.
Barış söylemleri ile dikkati çeken Tahir Elçi, önceki gün bir basın toplantısı düzenlemiş ve “Çatışma istemiyoruz” mesajı vermişti. Tam da bu sırada çatışma çıkmış, henüz kimin silahından çıktığı belli olmayan bir kurşunla can vermişti. 
Meslektaşları Tahir Elçi’nin cenazesini sabah saatlerinde Diyarbakır Selahattin Eyyübi Üniversitesi’nden aldı. 
Daha sonra Diyarbakır Barosu’nun ambleminin bulunduğu bir örtüye sarılı olan Elçi’nin tabutu Koşuyolu Parkı’na götürüldü.
Meslektaşları  yürüyüşte Tahir Elçi’nin fotoğraflarını ve üzerinde Türkçe ve Kürtçe olarak “Seni unutmayacağız” yazan pankartlar taşıdı.
Baro başkanlarının cüppeleriyle katıldığı törende CHP ve HDP’den milletvekilleri de vardı.
Cenazeye Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu da katıldı. Cenazeye Bursa’dan katılan tek isim TBB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Arabacı oldu.

***

Bursa Barosu açıklaması

Bugün Bursa Barosu, Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili Bursa Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapacak.
Özel nedenlerinden ötürü Tahir Elçi’nin cenazesine katılamayan Bursa Baro Başkanı Ekrem Demiröz de bu hafta içinde  Diyarbakır’a taziyeye gidecek.
Demiröz, “ailevi nedenle cenazeye katılamadım, taziyede bulunacağım” dedi.

***

Demiröz ve Elçi konuşması

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ile Bursa’dan son konuşan kişilerden biri de Bursa Baro Başkanı Ekrem Demiröz olmuştu.
Bir televizyon konuşmasının ardından hakkında dava açılan Elçi’yi Demiröz aramış ona “Başkan davana girecek avukat bulamazsan ben girerim” demişti. Sonra gülüşmüşlerdi.
Dava nisana kalınca Elçi, Demiröz’ü aramış “Davama senin girmeni istiyorum. Girer misin?” demişti. Demiröz de “gurur duyarım” demişti.