Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Erdemir: ”Dünya Kenti Bursa”
13 Haziran 2014 Cuma, 07:58

CHP Bursa Milletvekili Doç. Dr. Aykan Erdemir, geleneksel toplantılarından birini daha yaptı.
Her yıl milletvekili seçilidiği tarihin dönümünde basın ile bir araya gelen Erdemir’in bu toplantısına CHP İl Başkanı Metin Çelik de katıldı.
Kentlerin rekabetinin yoğunlaştığına dikkat çeken Aykan Erdemir “Dünya Kenti Bursa, için hepimiz üstümüze düşeni yapmalıyız. Bu işin başlangıcı bir ‘Bursa Marka Ajansı’ kurmaktır” şeklinde konuştu.
Bursa’nın tanıtımı noktasında İznik’in önemli bir destinasyon olduğunu, Bursa’nın da ilk başkentlik konusunu iyi tanıtması gerektiğini söyleyen Erdemir “Bursa kenti olarak talepkarlığımızı artırmalıyız.” dedi.
Mudanya Belediyesi ile bir ortak proje geliştirdiklerine dikkat çeken Erdemir”Mudanya Mütarekesi’nin yıldönümünde ona imza atan insanların torunlarının katılacağı, bir barışa imza günü planlıyoruz” dedi.

TBB II.Çevre ve Hukuk Kurultayı

İnsan haklarından doğa haklarına “çevre hakkı” konulu II. Çevre ve Kent Hukuku Kurultayı Türkiye Barolar Birliği’nde gerçekleştirildi.
Etkinlik Ali Arabacı’nın başkanlığını yaptığı TBB Çevre Hukuk Komisyonu tarafından düzenlendi.
Açış konuşmalarını TBB Başkan Yardımcısı Av. Başar Yaltı ile TBB YKB Arabacı yaptı.
Kurultayın, ikinci gününde, Avukat Noyan Özkan Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülü Töreni gerçekleştirildi.
Törende, Yeşil Gerze Çevre Platformu ile Kazım Delal’e ödülleri verildi. Yeşil Gerze Çevre Platformu’nun ödülünü  Şengül Şahin aldı.
İki gün süren kurultay, ‘Doğanın Hakları Var’ başlıklı sonuç bildirgesinin okunması ile sonlandı.

ÇEK’li kızların mezuniyeti

Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin çalışmalarından biri de ÇEK Çekirge Mustafa Dörtçelik Kız Öğrenci Yurdu’nda barındırdığı lisesi olmayan dağ köylerinden gelen kız öğrenciler.
Bugüne kadar, yurttan 208 kız öğrenci mezun eden ÇEK, yeni dönemin 13 mezun kızı, aileleri ve yurtta kalan kız öğrenciler için Divan Otel’de bir mezuniyet balosu düzenledi.
Törende ÇEK Başkanı Ali Arabacı güzel bir konuşma yaptı.
Törende duygusal anlar yaşandı.

Çocuk işçiler

2002 yılında ILO 12 Haziran’ı “Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele Günü” ilan etti.
Eğitim Sen bu konuda bir açıklama yaptı. Bursa Şube Başkanı Güney Özkılınç şöyle dedi:
“Her altı aileden biri yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Okul öncesi eğitimin zorunlu olmaması  ile binlerce çocuk ev işlerinde çalışıyor. Mevsimlik tarım işçisi olarak çocuklar özellikle bölgede sömürüye açık haldedir.”