Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Ergun Kağıtbaşı ve Bursa
24 Mayıs 2016 Salı, 07:00
Ergun Kağıtçıbaşı, Bursa’nın yetiştirdiği önemli bir değerimiz. 1934 yılında Bursa’da doğan Kağıtçıbaşı, 1959’da, İÜ Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.
BTSO’nun ilk yıllarında  Bursa’dan ihraç edilecek ürünlere vurulan mühür dönemin yönetim kurulu üyesi büyük dedesi  Kağıtçıbaşı İsmail Hakkı tarafından kullanılırdı.
Türkiye’deki  ilk Organize Sanayi’nin doğuşunda emekleri olan Ergun Kağıtçıbaşı, 33 yıl BTSO Genel Sekreterliği görevini sürdürdü. Uzun yıllar  da İngiltere Fahri Konsolosluğu ‘nu yaptı.
Bu değerli büyüğümüz 12 yıl önce  üç ciltlik Bursa’nın ekonomik tarihini dönemsel olarak belgeleriyle anlatan bir çalışmaya başlamıştı.
Son cilt  dün Bursa belleğine UÜ Rektörü Prof.Dr.Yusuf Ulcay’ın da katıldığı bir törenle kazandırıldı.
Ergun Kağıtçıbaşı’nın, Enis Yaşar’la kaleme aldığı son cilde Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Necmi Gürsakal, Prof. Dr. Erol İyibozkurt da katkı koymuş.
Kağıtçıbaşı ve Yaşar ile katkı koyanları ve basımını sağlayan Rektör Ulcay’ı  kutluyorum.

Yeni bir eser daha


Ergun Kağıtçıbaşı son 15 yıl içinde çok verimli bir dönem geçirdi. Bursa belleğine tam dört değerli eser kazandırdı.
Ayrıca bu süreçte sayısız konferans verdi ve panellere katıldı.
Bu değerli büyüğümüzün bu verimli sonbaharında arkasındaki büyük güç kuşkusuz, kendisinin de her fırsatta sözünü ettiği eşi Figen Kağıtçıbaşı’ydı.

Rektör Ulcay’dan tebrik


Önce  “Bunlar benden önce başlatılmış, bana ne” demeyip “devlette devamlılığın esas olduğunun” örneğini vererek bu serinin son cildini basan Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay’a teşekkür ediyorum.
Buradan kendisine iki notum var. Yusuf Hocam, Kağıtçıbaşı gibi bir değeri neden üniversitemizde ilgili alanlarda ders veya seminer vermesini sağlamıyoruz?
Ayrıca, böyle bir büyüğümüz sanırım çok öncelerden fahri doktorayı hak etmiştir.