Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Gül’ün manidar sözleri
21 Ağustos 2014 Perşembe, 07:54

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Göründüğü kadarıyla devralacak arkadaşımız Dışişleri Bakanı Ahmet Bey" dedi.
Çankaya Köşkü'nde veda resepsiyonu veren Gül, önemli açıklamalarını resepsiyonun ardından yaptı.
Bunların en dikkat çekeni Recep Tayyip Erdoğan sonrası AK Parti ve Başbakanlık makamına ilişkin olandı.
Gül “Göründüğü kadarıyla devralacak arkadaşımız Dışişleri Bakanı Ahmet Bey, siyasete de devlet hayatına da kazandıran benim. Umarım başarılı olur, destek oluruz" dedi.
 Davutoğlu, 1980’lerde tanıştığı Abdullah Gül’ün başbakan olmasıyla Başbakanlık Başdanışmanı oldu.
Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olduktan sonra da görevine devam etti.
O dönemde `gölge dışişleri bakanı` gibi dış temaslarda etkili olmaya başladı. AB ile temaslar, Kıbrıs müzakereleri, Irak savaşı gibi her alanda rol aldı.
Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve dönemin Başbakanı Abdullah Gül tarafından, 18 Ocak 2003'te Resmî Gazete'de yayımlanan kararla büyükelçi ünvanı verildi. 11 Mayıs 2009 tarihinde, meclis dışından yapılan bir atama ile Dışişleri Bakanı ünvanını kazandı.  
Daha sonra 2011’de Davutoğlu milletvekili oldu.
Bu sürece bakıldığında, Gül’ün “siyasete de devlet hayatına da kazandıran benim” değerlendirmesi bana göre manidar bir değerlendirme.
Genel üslubunda “biz” olan Gül’ün böyle hassas bir konuda “ben” demesi bir mesajdır.
Gül Ailesi’ne yeni yaşantılarında sağlık ve başarı diliyorum.

Valonlar Bursa’da

Belçika Valon Bölgesi Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Eric Bletard, BTSO’yu ziyaret etti.
Bletard’ı  Remzi Topuk ve İlker Duran ağırladı. Ziyarette konuşan Bletard,  şöyle dedi:
“Bursa ve Belçika birbirine çok benziyor. Siz de otomotivde yüksek teknolojinin gelişimine büyük önem veriyorsunuz. Otomotivde ana ve yan sanayide yoğun bir üretim var. İşbirliği yaparak yeni bir sinerji oluşturabiliriz.”

MO’dan ses geliyor

Mimarlar Odası Başkanı Can Şimşek, BAOB’da basın toplantısında, Bursa’daki kent mimarisine ilişkin  açıklamalarda bulundu.
 Yerel yönetimlere “Mimarsız mimarlık, plansız şehircilik yapmayın, unutmayın: Bursa hepimizin” diye seslenen Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Can Şimşek şöyle dedi:
“Daha önce Atatürk Stadyumu ve yakın çevresine yönelik sözde ‘dönüşüm’ projesi ile ilgili bir sunum yaptık.
Sunumda Büyükşehir Belediyesi’ne ‘daha güzel bir Bursa için birlikte çalışalım’ demiştik. Bu konuda  ses çıkmayınca, önerilerimizi billboardlara taşıdık.   
Hiçbir gelişmiş ülke imar konularında mimarlarını görmezden gelmez. Yöneticiler kenti kendi zevklerinde göre inşa etmez.”

İşaret diliyle Atatürk

Hisar Lions Kulübü’nün katkılarıyla ve İşaret Dili Tiyatro Grubu ortaklaşa yürüttüğü ‘İşaret Diliyle Atatürk’ ün Gençliğe Hitabesi’ projesi hayata geçiriyor.
‘Atatürk’ün İzinde İlerleyen Türk Gençliği Hiçbir Engel Tanımıyor’ sloganıyla başlatılan proje, toplu olarak işaret diliyle okunması yönüyle Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyacak.
Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin Türkiye’de ilk kez toplu olarak işaret diliyle okunacak ve aynı zamanda seslendirilecek.
Projede 30 gönüllü isim kamera karşısına geçecek.