Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@yahoo.com
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
Hikmet Ersek ve Bursa üzerine
08 Ağustos 2019 Perşembe, 08:54

Yıllar çok hızlı geçiyor. Tofaş Basketbol Takımı'nı camianın Minik Önder diye isim taktığı aramızdan çok erken ayrılan rahmetli Önder Okan çalıştırıyordu. O zaman bendeniz Bursa Hakimiyet'in genç bir spor muhabiri olarak amatör sporları dolayısıyla da basketbolu da takip ediyordum. Tofaş o zamanki adıyla Tofaş SAS lige çıkmıştı.
Önder Okan sporcularının belirli parametreleri ölçen, tanıdığım ender basketbol antrenörlerinden biriydi.
Her oyuncunun gelişimlerini (özellikle alt yapıdan itibaren) takip ettiği kartları vardı. Yanlış anımsamıyorsam 1978-79 sezonuydu.
O dönem Tofaş'a Eczacıbaşı altyapısından iki kardeş oyuncu getirdi. Murat ve Hikmet Ersek kardeşler. Onlar Bursa Koleji'nde (Namık Sözeri) okuyorken, hem okul takımında, hem de Tofaş'ta basketbol oynuyorlardı.
Hafızam beni yanıltmıyorsa Murat Ersek geleceğin yıldızı gözüyle bakılan bir sporcuydu.
Yüksek fiziği ile oyun kurucu pozisyonunda oynuyordu. Bir dönemler bir talihsizlik yaşadı ve sakatlandı. Bursa'dan ayrıldıktan sonraki süreçlerini takip edemedim.
Önder ağabey, Tofaş'ta iki yıl kaldı, Bursa'da sonra ayrıldı.
Ersek soyadı belirli bir kuşak için bilinen bir soyad. Dünyadaki ilk açık kalp ameliyatını Güney Afrikalı Op.Dr.Christian Barnard yapmıştı. Ay'a seyahat kadar önemli bir olaydı bizim kuşak için.
Ülkemizde ise 1963 yılında ilk açık kalp ameliyatını Op.Dr.Siyami Ersek yapmıştı. Onu benim kuşağımın tanımama lüksü yoktu.
Siyami Hoca aynı zamanda 1956-1961 yılları arası şu anda BTSO'nun Yaşam Boyu Eğitim Merkezi yapmaya çalıştığı yerde bulunan Bursa Sanatoryumu'nun da başhekimiydi. Daha ortalarda Uludağ Üniversitesi yoktu.
Aynı zamanda İstanbul'da da iki sanatoryumun başhekimliğini de yürütüyordu.
Murat ve Hikmet Ersek kardeşler onun kardeşinin çocuklarıydı.
Anneleri Avusturyalı, babaları Türk'tü.
Geçenlerde 2018 yılı itibarıyla dünyada üst düzey yöneticilik yapan Türkler hakkında bir makale okurken Hikmet Ersek adına rastladım.
Hemen internetten araştırmaya başladım. Ayrıca o dönemi herkesten iyi anımsayan Atilla Çakmak'ı aradım.
Şu anda iki kardeş de Avustuya'da yaşıyor. Hikmet Ersek Western Union gibi dünya devi bir kuruluşun CEO'su.
Hekim olan Murat Ersek ise radyoloji uzmanı.
Bu makaleyi okuduğumda gurur duydum. Bir Türk dünyanın en büyük şirketlerinin başında onu yönetiyor.
Üstelik yolu kiminin doğduğu, kiminin okuduğu, kiminin doyduğu Osmanlı'nın ilk başkenti, imparatorluğu doğuran Bursa'ya düşmüş. Kısa bir süre de olsa onu ve onları tanımışız.
Kendilerine bu köşeden selam gönderiyorum.
Başarılarının devamını diliyorum.