Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İdamın geri gelmesi
19 Temmuz 2016 Salı, 05:20
Darbe girişiminin ardından “İdam cezası geri gelsin” söylemleri çıktı.
Türkiye’de ölüm cezası, 1984’ten beri fiilen ve 2004’ten beri hukuken yok.  Ölüm cezası önce 2001’de “Savaş tehdidi ve terör suçları halleri dışındaki suçlar için” kaldırıldı. 3 Ağustos 2002’de “Savaş ve çok yakın savaş tehdidi hâllerinde işlenmiş suçlar hariç” şartı ile kaldırıldı. 7.5.2004 tarihli 5170 sayılı kanun ile anayasadan çıkarıldı.14.7.2004 tarihli 5218 sayılı kanunla Türk Ceza Hukuku’ndan ölüm cezaları tamamen kaldırıldı.Bu ortamda yeniden idam cezasını getirseniz bile, bunu Türk Hukuk Sistemi içinde geriye doğru işletilemiyor. Yani bugün idamı çıkartsanız, bugünden sonra yapılacak suçları kapsıyor.
Ayrıca, Türkiye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne imza attı. Burada idam cezası yok. Buna rağmen 550 milletvekili istese, bile Anayasa buna elvermiyor. Anayasa’ya, Türkiye’nin imza attığı uluslararası sözleşmelere aykırı madde koyamıyorsunuz.
Dolayısıyla idam cezasını geri getiremiyoruz.

Liderlerin görevleri

Bu süreçte tüm liderlerimizden ve STK’lardan ortak bir dil ve üslup bekliyoruz. Toplumu sakinliğe davet eden, akılcı davranmayı telkin eden, kutuplaşmayı engelleyici bir ortak dil ve üslup kullanılmalı.
Kutuplaşma, ötekileşmeyi körükleyecek her türlü söylemden uzak durulmalı. 
Liderlerimize bu noktada büyük görev düşüyor.

Dr. Rüştü Burlu’yu kaybettikBursa bir değerini daha kaybetti. Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr.Rüştü Burlu aramızdan ayrıldı.
Dr.Rüştü Burlu 1963 yılında tayin olduğu Bursa’da bir hayırsever, bir yardımsever, bir “Gariban babası” olarak hep toplumun içinde önemli roller aldı.
Saniye Rıza Kız Yetiştirme Yurdu’nun kuruluşuna liderlik etti.
Rüştü Amca’yı dün Ulucami’de kılınan cenaze namazının ardından Pınarbaşı’na defnettik. Bursa’nın başı sağ olsun.