Murat KUTER

Murat KUTER

muratkuter@bursahakimiyet.com.tr
Yazara Ait Diğer Köşe Yazılarını Listele
İlyas kaptanlar ve Bursa
14 Şubat 2014 Cuma, 08:19

Pegasus Havayolları'na ait Kharkov-İstanbul seferini yaparken kaçırma girişiminde bulunulan uçağın kaptan pilotu İlyas Karagülle’ydi.
İlyas Kaptan’ın kız kardeşi Hikmet Erdoğan, Bursa’da yaşıyor. Kendisi iş dünyasının yakından tanıdığı Yapı Kredi Bankası eski Genel Müdür Yardımcıları’ndan Mümtaz Erdoğan’ın eşi.
Bu sevimsiz olaydan son derece başarılı biçimde çıkılmasını sağlayan kahraman İlyas Kaptan’ın adının ilginç bir öyküsü var. Turgut Özakman’ın Şu Çılgın Türkler kitabında, İnebolu’da Kurtuluş Savaşı için  sandallarla silah taşıyanların başında İlyas Kaptan vardı.
İşte, o İlyas Kaptan’ın adı, iki nesil sonra torununa verilmiş. Kitaptaki İlyas Kaptan’ın torunu da uçağın pilotu İlyas Karagülle Kaptan olmuş.
Biri denizde, biri havada iki önemli kahramanlık örneği göstermiş.
İlyas Karagülle’yi kutluyorum ve kendisine geçmiş olsun diyorum.

TSE’DE YOĞUN MESAİ

TSE Bursa  yoğun bir mesaiye hazırlanıyor.
20 Şubat’ta Plaza 16’da TSE Koordinatörü Mustafa Karaman Bursalı sanayicilerle buluşuyor.
24 Şubat’ta aynı yerde TSE’nin basın toplantısı var, bu toplantıya TSE Başkanı Hulusi Şentürk’de katılacak.
28 Şubat’ta ise “Standardizasyonun Milli Ekonomiye Katkıları” başlıklı panel var. Panelin ilk otorumunu Ahmet Emin Yılmaz yönetiyor. Oturuma TSE Standart Hazırlama Merkezi Başkanı Ramazan Usta ve üç üniversitemizin rektörü katılıyor.
Öğleden sonraki oturumu ise Prof.Dr.Erkan Işığıçok yönetecek. O oturuma da Türk Prysmian’dan Zekeriya Şirin, İnoksan’dan Gürhan Akdoğan, Ülkef Golf’tan Dr.Mustafa Yıldız, İsmail Hakkı Kavurmacı ve Ahmet Akdağ katılacak.

ÖZCAN, HASVAK'TA KONUŞTU

HASVAK Bursa Şubesi’nin aylık toplantısında Cilt Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mukaddes Özcan konuştu.
Dr. Mukaddes Özcan, “Cilt Sağlığı ve Güzelliğini Korumanın Yolları” konulu bir sunum yaptı.
Dr. Mukaddes Özcan’a ve gerçekleştirdiği fotoğraf sergisinin gelirini vakfa bağışlayan fotoğraf sanatçısı Derya Uysal’a Başkan Zerrin Özgüle tarafından teşekkür plaketleri takdim edildi.
Bu toplantıda Rabia Kuru, Füsun Ünal, Fatma Çil Eradaş, Berna Çetinkahya, Can Başaran, Ayşen Sezgen ve Betül Gizdeş HASVAK Ailesi‘ne yeni katılan isimler oldu.

ŞEHİR PLANCILARI ODASI

Şubat başında yapılan genel kurul ardından Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi kendi arasında görev dağılımı yaptı.
Şehir Plancıları Odası’nın yeni yönetiminde görev dağılımı şöyle oluştu:
“Başkan Hakan Karademir, II. Başkan Alev Çetinkaya, Sek-reter Ramazan Gülten, Sayman Cemil Kuzukıran, Üye Sevilay Çetinkaya, Üye Çağrı Demirel Arabacı, Üye Umut Ünsal Göktaş”
Başarılar.